Kultur- och fritidsförvaltningen

Kultur- och fritidsförvaltningen består av kultur- och fritidskontoret och ett flertal verksamheter.

Karin Olanders

Kultur- och fritidsdirektör

Kultur- och fritidsförvaltningen

Telefon:

013-20 73 11

E-post: Karin.Olanders@linkoping.se

Christin Ericsson

Biträdande kultur- och fritidsdirektör

Kultur- och fritidsförvaltningen

Telefon:

013-20 77 95

E-post: Christin.Ericsson@linkoping.se

Mårten Hafström

Kulturutvecklingschef

Kultur- och fritidskontoret

Telefon:

013-26 27 07, 072-598 47 88

E-post: Marten.Hafstrom@linkoping.se

Lena Axelsson

Bibliotekschef

Linköpings stadsbibliotek

Telefon:

013-20 66 03

E-post: Lena.Axelsson@linkoping.se

Tina Karlsson

Museichef

Friluftsmuseet Gamla Linköping

Telefon:

013-20 66 61

E-post: Tina.A.Karlsson@linkoping.se

Lars-Ove Östensson

Konsthallschef

Passagen Linköpings Konsthall

Telefon:

013-20 73 12

E-post: Lars-Ove.Ostensson@linkoping.se

Jan Skogberg

Sakkunnig idrott

Kultur- och fritidkontoret

Telefon:

013- 20 54 34

E-post: Jan.Skogberg@linkoping.se

Jessica Mattsson

Kommunikatör

Kultur- och fritidskontoret

Telefon:

013-26 31 65

E-post: jessica.mattsson@linkoping.se

Johanna Wallenström

HR-konsult

Kultur- och fritidsförvaltningen

Telefon:

013-26 38 49

E-post: Johanna.Wallenstrom@linkoping.se

Malin Andersson

Nämndsekreterare/ Kvalitetssamordnare

Kultur- och fritidsförvaltningen

Telefon:

013-20 71 64

E-post: Malin.J.Andersson@linkoping.se

Kultur- och fritidskontoret

Ett strategiskt utvecklingskontor med kultur- och fritidschef och sakkunniga. Kontoret utvecklar och analyserar kultur- och fritidsverksamheten i Linköpings kommun, och arbetar långsiktigt för att uppfylla kultur- och fritidsnämndens viktigaste mål:

  • En attraktiv stad
  • En hälsosam stad
  • En kreativ stad

Verksamheter som hanteras av kultur- och fritidskontoret

  • Föreningsstöd och kulturstöd
  • Idrotts- och friluftsanläggningar samt tempererade bad
  • Lokalbokning och föreningsbidrag
  • Musikhuset Skylten, kultur- och mediahuset Elsas hus

Öppettider:
Vardagar kl 7.45 - 14.30

Telefon: 013-26 38 00

E-post: Skicka e-post till Kultur- och fritidskontoret

E-post: kulturochfritidsnamnden@linkoping.se

Postadress: Apotekaregatan 13C

Besöksadress: Apotekaregatan 13C
Apotekaregatan 13C på karta

Resultatenheter inom kultur- och fritidsförvaltningen

  • Bibliotek
  • Friluftsmuseet Gamla Linköping
  • Passagen Linköpings konsthall
  • Kulturskola
  • UngPuls - verksamhet för målgruppen 16-25 år

Gemensam förvaltningsadministration

Kultur- och fritidsförvaltningen delar gemensam förvaltningsadministration, administrativ personal och ekonomipersonal med Utbildningsförvaltningen. Förvaltningen har en egen HR-konsult medan HR-chef delas med kommunledningsförvaltningen.

Hjälpte informationen på den här sidan dig?

Hjälp oss förbättra webbplatsen

Hur skulle den här sidan kunna bli bättre?

Senast uppdaterad den 10 april 2017