Kultur- och fritidsförvaltningen

Kultur- och fritidsförvaltningens uppdrag är att erbjuda alla som bor och verkar i Linköpings kommun ett brett och varierat utbud av kultur-, idrott och fritidsaktiviteter.

Förvaltningen består av kultur- och fritidskontoret, ett strategiskt utvecklingskontor med sakkunninga samt eheterna nedan: 

  • Bibliotek
  • Friluftsmuseet Gamla Linköping
  • Föreningsstöd idrott
  • Kulturscener och ungdom
  • Kulturskola
  • Passagen Linköpings konsthall
Karin Olanders
Karin Olanders

Kultur- och fritidsdirektör Kultur- och fritidsförvaltningen

Skicka e-post till Karin

E-post: Karin.Olanders@linkoping.se

Telefon: 013-20 73 11

Christin Ericsson

Biträdande kultur- och fritidsdirektör Kultur- och fritidsförvaltningen

Skicka e-post till Christin

E-post: Christin.Ericsson@linkoping.se

Telefon: 013-20 77 95

Lena Axelsson

Bibliotekschef Linköpings stadsbibliotek

Skicka e-post till Lena

E-post: Lena.Axelsson@linkoping.se

Telefon: 013-20 66 03

Tina Karlsson

Museichef Friluftsmuseet Gamla Linköping

Skicka e-post till Tina

E-post: Tina.A.Karlsson@linkoping.se

Telefon: 013-20 66 61

Anders Johansson

Rektor Kulturskolan

Skicka e-post till Anders

E-post: Anders.Johansson@linkoping.se

Telefon: 013-20 73 66

Lars-Ove Östensson

Konsthallschef Passagen Linköpings Konsthall

Telefon: 013-20 73 12

Mårten Hafström

Kulturutvecklingschef Kultur- och fritidskontoret

Skicka e-post till Mårten

E-post: Marten.Hafstrom@linkoping.se

Telefon: 013-26 27 07, 072-598 47 88

Andreas Hagström

Idrottsutvecklingschef Kultur- och fritidskontoret

Skicka e-post till Andreas

E-post: Andreas.Hagstrom@linkoping.se

Telefon: 013-20 74 60

Malin Andersson

Nämndsekreterare/ Kvalitetssamordnare Kultur- och fritidsförvaltningen

Skicka e-post till Malin

E-post: Malin.J.Andersson@linkoping.se

Telefon: 013-20 71 64

Johanna Wallenström

HR-konsult Kultur- och fritidsförvaltningen

Skicka e-post till Johanna

E-post: Johanna.Wallenstrom@linkoping.se

Telefon: 013-26 38 49

Jessica Mattsson

Kommunikatör Kultur- och fritidskontoret

Skicka e-post till Jessica

E-post: jessica.mattsson@linkoping.se

Telefon: 013-26 31 65

Gemensam förvaltningsadministration

Kultur- och fritidsförvaltningen delar gemensam förvaltningsadministration, administrativ personal och ekonomipersonal med Utbildningsförvaltningen. Förvaltningen har en egen HR-konsult medan HR-chef delas med kommunledningsförvaltningen.

Kultur- och fritidskontoret

Skicka e-post till Kultur- och fritidskontoret

E-post: kulturochfritidsnamnden@linkoping.se

Telefon: 013-26 38 00

Besöksadress: Apotekaregatan 13C (se karta) Öppettider: Vardagar kl 7.45 - 16.00

Postadress: Apotekaregatan 13C

Hjälpte informationen på den här sidan dig?

Hjälp oss förbättra webbplatsen

Hur skulle den här sidan kunna bli bättre?

Senast uppdaterad den 14 februari 2018