Politiska sekreterare

Linköpings kommun har anställda politiska sekreterare som biträder de förtroendevalda i kommunen i det politiska arbetet. Här hittar du deras kontaktuppgifter.

De partier som har minst tre mandat i kommunfullmäktige kan anställa politiska sekreterare. Anställningsgraden för varje sekreterare sätts i proportion till antalet mandat. Partierna kan också välja att lägga tiden på gruppledaren. 

Fia Storkull

Ersätter Sara Eriksson under hennes föräldraledighet från och med den 26 juni 2016 till mars 2017.

Politisk sekreterare (S)

Telefon:

013-20 73 06

E-post: fia.storkull@linkoping.se

Robert Damberg

Ersätter Lina Engström under hennes föräldraledighet.

Politisk sekreterare (MP)

Telefon:

013-20 69 81, 0702-88 69 89

E-post: robert.damberg@linkoping.se

Sofia Ahlqvist

Politisk sekreterare (L)

Telefon:

013-20 57 01

E-post: sofia.ahlqvist@linkoping.se

Felicia Roel

Politisk sekreterare (M)

Telefon:

013-20 68 18

E-post: Felicia.Roel@linkoping.se

Christoffer Rosendahl

Politisk sekreterare (C)

Telefon:

013-20 56 08

E-post: Christoffer.Rosendahl@linkoping.se

Felix Grönqvist

Politisk sekreterare (KD)

Telefon:

013-20 70 37

E-post: felix.gronqvist@linkoping.se

Johan Karlsson

Politisk sekreterare (SD)

Telefon:

013-20 70 38

E-post: Johan.C.Karlsson@linkoping.se

Jessica Eek

Politisk sekreterare (V)

Telefon:

013-20 71 85

E-post: Jessica.Eek@linkoping.se

Hjälpte informationen på den här sidan dig?

Hjälp oss förbättra webbplatsen

Hur skulle den här sidan kunna bli bättre?

Senast uppdaterad den 2 oktober 2017