Fortfarande eldningsförbud i Linköping och hela Östergötland. Läs mer här: Eldningsförbud, mer information

Uppleva och göra

Här hittar du kontaktuppgifter till verksamheter inom området uppleva och göra.

Kultur- och fritidsförvaltningen

 Kontaktuppgifter till förvaltningens ledningsgrupp

Karin Olanders
Karin Olanders

Kultur- och fritidsdirektör Kultur- och fritidsförvaltningen

Skicka e-post till Karin

E-post: Karin.Olanders@linkoping.se

Telefon: 013-20 73 11

Christin Ericsson

Biträdande kultur- och fritidsdirektör Kultur- och fritidsförvaltningen

Skicka e-post till Christin

E-post: Christin.Ericsson@linkoping.se

Telefon: 013-20 77 95

Lena Axelsson

Bibliotekschef Linköpings stadsbibliotek

Skicka e-post till Lena

E-post: Lena.Axelsson@linkoping.se

Telefon: 013-20 66 03

Tina Karlsson

Museichef Friluftsmuseet Gamla Linköping

Skicka e-post till Tina

E-post: Tina.A.Karlsson@linkoping.se

Telefon: 013-20 66 61

Lars-Ove Östensson

Konsthallschef Passagen Linköpings Konsthall

Skicka e-post till Lars-Ove

E-post: Lars-Ove.Ostensson@linkoping.se

Telefon: 013-20 73 12

Anders Johansson

Rektor Kulturskolan

Skicka e-post till Anders

E-post: Anders.Johansson@linkoping.se

Telefon: 013-20 73 66

Mårten Hafström

Kulturutvecklingschef Kultur- och fritidskontoret

Skicka e-post till Mårten

E-post: Marten.Hafstrom@linkoping.se

Telefon: 013-26 27 07, 072-598 47 88

Andreas Hagström

Idrottsutvecklingschef Kultur- och fritidskontoret

Skicka e-post till Andreas

E-post: Andreas.Hagstrom@linkoping.se

Telefon: 013-20 74 60

Johanna Wallenström

HR-konsult Kultur- och fritidsförvaltningen

Skicka e-post till Johanna

E-post: Johanna.Wallenstrom@linkoping.se

Telefon: 013-26 38 49

Jessica Mattsson

Kommunikatör Kultur- och fritidskontoret

Skicka e-post till Jessica

E-post: jessica.mattsson@linkoping.se

Telefon: 013-26 31 65

Malin Andersson

Nämndsekreterare/ Kvalitetssamordnare Kultur- och fritidsförvaltningen

Skicka e-post till Malin

E-post: Malin.J.Andersson@linkoping.se

Telefon: 013-20 71 64

Förvaltningen består av kultur- och fritidskontoret, ett strategiskt utvecklingskontor med sakkunniga samt enheterna nedan: 

  • Bibliotek
  • Friluftsmuseet Gamla Linköping
  • Föreningsstöd idrott
  • Kulturscener och ungdom
  • Kulturskola
  • Passagen Linköpings konsthall
Kultur- och fritidskontoret

Skicka e-post till Kultur- och fritidskontoret

E-post: kulturochfritidsnamnden@linkoping.se

Telefon: 013-26 38 00

Besöksadress: Apotekaregatan 13C (se karta) Öppettider: Vardagar kl 7.45 - 14.30
Under vecka 25-31 har vi öppet kl 8.00-12.00

Postadress: Apotekaregatan 13C

Ann-Sofie Löw

Sakkunnig vuxenkultur Kultur- och fritidskontoret

Föräldraledig

Skicka e-post till Ann-Sofie

E-post: Ann-Sofie.Low@linkoping.se

Telefon: 013-20 62 73

Christina Bond

Sakkunnig Ungdomsverksamhet - Elsas hus, Hangaren och Skylten Kultur- och fritidskontoret

Skicka e-post till Christina

E-post: Christina.Bond@linkoping.se

Telefon: 013-20 77 80

Elisabeth Asp

Sakkunnig internationell samordnare Kultur- och fritidskontoret

Skicka e-post till Elisabeth

E-post: Elisabeth.Asp@linkoping.se

Telefon: 013-26 35 75

Hans Mayer

Sakkunnig Idrottsanläggningar & tempererade bad Kultur- och fritidskontoret

Skicka e-post till Hans

E-post: Hans.Mayer@linkoping.se

Telefon: 013-20 71 08

Lina Marcusson

Föräldraledig - Sakkunnig Barnkulturverksamhet Kultur- och fritidskontoret

Skicka e-post till Lina

E-post: Lina.Marcusson@linkoping.se

Telefon: 013-20 65 90

Martin Averhed

Sakkunnig, idrottsfrågor Kultur- och fritidskontoret

Skicka e-post till Martin

E-post: martin.averhed@linkoping.se

Telefon: 013-26 31 67

Viktoria Wisén

Samordnare UngPuls Kultur- och fritidskontoret

Skicka e-post till Viktoria

E-post: Viktoria.Wisen@linkoping.se

Telefon: 013-20 76 56

Per Arnöman

Sakkunnig idrottsfrågor Kultur- och fritidskontoret

Skicka e-post till Per

E-post: Per.Arnoman@linkoping.se

Jan Skogberg

Sakkunnig idrott Kultur- och fritidkontoret

Skicka e-post till Jan

E-post: Jan.Skogberg@linkoping.se

Telefon: 013- 20 54 34

Carola Sandgrim

Kulturutvecklare Agora Kultur- och fritidskontoret

Skicka e-post till Carola

E-post: Carola.Sandgrim@linkoping.se

Telefon: 013-294195

Kristoffer Dezsi

Projektledare arrangemang Kultur- och fritidskontoret

Skicka e-post till Kristoffer

E-post: Kristoffer.Dezsi@linkoping.se

Telefon: 013-26 27 30

Sofia McGarvey

Administrativ assistent Kultur- och fritidskontoret

Skicka e-post till Sofia

E-post: Sofia.McGarvey@linkoping.se

Telefon: 013-20 77 83

Veronika Baumgardt

Sakkunnig vuxenkultur Kultur- och fritidskontoret

Skicka e-post till Veronika

E-post: Veronika.Baumgardt@linkoping.se

Enheter inom kultur- och fritidsförvaltningen

Kontaktuppgifter till Linköpings stadsbibliotek, Passagen Linköpings konsthall, Friluftsmuseet Gamla Linköping och Kulturskolan.

Linköpings stadsbibliotek

Skicka e-post till Linköpings stadsbibliotek

E-post: stadsbiblioteket@linkoping.se

Telefon: 013-206601

Besöksadress: Östgötagatan 5 (se karta)

Tillgänglighetsinformation Östgötagatan 5

Postadress: Linköpings kommun, Linköpings stadsbibliotek, Box 1984, 581 19 Linköping

Webbadress: http://www.linkoping.se/Kultur-fritid/Linkopings-stadsbibliotek/ http://www.linkoping.se/Kultur-fritid/Linkopings-stadsbibliotek/

Passagen Linköpings konsthall

Skicka e-post till Passagen Linköpings konsthall

E-post: zzzpassagen@linkoping.se

Telefon: 013-20 57 32

Besöksadress: Stora Torget 2 (se karta) Öppettider: tisdag 11-16
onsdag 11-18
torsdag 11-20
fredag - söndag 12-16

Lars-Ove Östensson

Konsthallschef Passagen Linköpings Konsthall

Skicka e-post till Lars-Ove

E-post: Lars-Ove.Ostensson@linkoping.se

Telefon: 013-20 73 12

Fredrik Ilmarson

Tekniker Passagen, bokningar Sagateatern Passagen

Telefon: 070-380 53 62

Mats Karlsson

Koordinator Passagen & Sagateatern Passagen

Telefon: 013-20 74 27

Olle Schmidt

Utställningstekniker Passagen Passagen

Telefon: 0706-19 52 43

Randi Leirnes

Bildpedagog Ateljé Passagen Passagen

Telefon: 013-26 35 82

Åsa Botshinda Nyberg

Pedagog Passagen

Telefon: 013-20 57 32

Åsa Wallenberg

Assistent till bildpedagog Passagen

Telefon: 013-20 52 43

Friluftsmuseet Gamla Linköping

Skicka e-post till Friluftsmuseet Gamla Linköping

E-post: gamlalinkoping@linkoping.se

Telefon: 013-12 11 10

Besöksadress: Tunnbindaregatan 8 (se karta)

Postadress: Linköpings kommun, Friluftsmuseet Gamla Linköping, 581 81 Linköping

Kulturskolan

Skicka e-post till Kulturskolan

E-post: anders.johansson@linkoping.se

Telefon: 013-20 73 60

Besöksadress: Östgötagatan 15 (se karta)

Fax: 013-31 00 68

 

Underhåll och drift av idrott och motionsanläggningar

Stöd och service inom Leanlink jobbar med drift, underhåll och skötsel av flera olika arenor, idrotts- och motionsanläggningar i Linköping. 

 

Hjälpte informationen på den här sidan dig?

Hjälp oss förbättra webbplatsen

Hur skulle den här sidan kunna bli bättre?

Senast uppdaterad den 12 april 2018