Styrelse och ledning

Styrelsen

Bolagets styrelseledamöter, suppleanter, ordförande och vice ordförande väljs av kommunfullmäktige i Linköpings kommun. Styrelsen består av sju ordinarie ledamöter och tre suppleanter. Mandatperioden för styrelserepresentanterna är på fyra år och sträcker sig från första årsstämmas efter genomfört kommunalval till årsstämman efter nästkommande kommunalval. Ledamöter och suppleanter speglar det partipolitiska styrkeförhållandet i kommunfullmäktige. Ordföranden tillhör den politiska majoriteten och vice ordföranden oppositionen. Nomineringar av ledamöter och suppleanter görs av respektive politiskt parti.

Kristina Edlund
Kristina Edlund (S)

Styrelsens ordförande

Telefon:

013-20 70 51

E-post: Kristina.Edlund@linkoping.se

Paul Lindvall
Paul Lindvall (M)

Vice ordförande

Telefon:

013-20 62 96

E-post: Paul.Lindvall@linkoping.se

Jakob Björneke
Jacob Björneke (s)

Ledamot

Telefon:

013-20 57 93

E-post: Jakob.Bjorneke@linkoping.se

Pål Frenger
Pål Frenger

Ledamot

Telefon:

013-20 60 00

E-post: Pal.Frenger@linkoping.se

Christer Mård

Ledamot

E-post: Christer.Mard@linkoping.se

Christian Gustavsson
Christian Gustavsson (M)

Ledamot

Telefon:

013-20 50 95

E-post: Christian.Gustavsson@linkoping.se

Roland Larsson
Roland Larsson

Ledamot

Telefon:

013-20 60 00

E-post: roland.Larsson@linkoping.se

Helena Balthammar
Helena Balthammar

Suppleant

Telefon:

013 - 20 73 01

E-post: helena.balthammar@linkoping.se

Sara Skyttedal
Porträtt på Sara Skyttedal

Suppleant

E-post: Sara.skyttedal@linkoping.se

Elias Aguirre
Elias Ajuirre (S)

Suppleant

Telefon:

013-20 73 37

E-post: Elias.Aguirre@linkoping.se

Ledning

Bolagets Vd utses av styrelsen.

Paul Håkansson

VD

Telefon:

013-20 70 99

E-post: paul.hakansson@linkoping.se

Peder Brandt
Peder Brandt

Vice VD

Telefon:

013-20 53 77

E-post: Peder.Brandt@linkoping.se

Hjälpte informationen på den här sidan dig?

Hjälp oss förbättra webbplatsen

Hur skulle den här sidan kunna bli bättre?

Senast uppdaterad den 23 maj 2017