Publicerat:
Innehållet är äldre än 60 dagar
Ökad närvaro efter skottlossning i Vasastaden
Under fredagskvällen inträffade en skottlossning i centrala Linköping. Som trygghetsskapande åtgärd ökar kommunen närvaron i området kring Gottfridsberg och Vasastaden.
Vid 18-tiden på fredagen 3 oktober inträffade en skottlossning i stadsdelen Vasastaden i centrala Linköping. En person har förts till sjukhus.
Med anledning av händelsen ökar Linköpings kommun närvaron i området som en trygghetsskapande åtgärd. Frivilliga resursgruppen, FRG, kommer att röra sig i stadsdelarna Vasastaden och Gottfridsberg mellan klockan 9-19 under både lördagen och söndagen. Även kommunväktare kommer att vara extra synliga i området under helgen för att öka tryggheten.
Uppdatering 6 oktober:
Frivilliga Resursgruppen, FRG, kommer att finnas på plats vid Abisko centrum under måndag och tisdag samt vid Priso under onsdag mellan klockan 11-19. Syftet med att FRG är på plats är för att informera om kommunens trygghetsskapande arbete och hemberedskap. Polisen kommer också att ha material till allmänheten på plats, exempelvis Gängsnacket och Grannsamverkan.
Läs mer om händelsen på polisens webbplats. Där finns också information om vart du ska vända dig om du har information om det inträffade: