Gå till startsidan
  • Kommun och politik

Publicerat:

Det hände på fullmäktige i mars 2026

Hör ordförande Mikael Sanfridson (S) sammanfatta vad som hände på kommunfullmäktiges sammanträde den 31 mars.

En man i en kommunfullmäktigesal.

På kommunfullmäktiges sammanträde den 31 mars 2026 låg stort fokus på hur det gick för de kommunala bolagen under förra året. Men även en hel del debatt och beslut kring olika motioner och interpellationer hanns med under det nästan nio timmar långa sammanträdet.

Kommunfullmäktiges ordförande, tillika Linköpings borgmästare, Mikael Sanfridson (S) sammanfattar det han tyckte var viktigast i videon nedan.

Senast uppdaterad:

Aktuellt inom Kommun och politik

    • Kommun och politik
    Linköping agerar mot fuskande företagare

    Den kriminella ekonomin omsätter flera hundra miljarder kronor i Sverige varje år, bland annat genom fuskande företag som säljer varor och tjänster med ett orimligt lågt pris. Fynd med en dold prislapp, som hotar vår gemensamma välfärd. Nu lanserar Linköpings kommun en kampanj för att få fler att bli medvetna konsumenter.

    • Kommun och politik
    Romernas nationaldag uppmärksammas

    Den 8 april hissas den romska flaggan utanför Linköpings stadshus för att uppmärksamma romernas nationaldag.

    • Kommun och politik
    Det hände på fullmäktige i mars 2026

    Hör ordförande Mikael Sanfridson (S) sammanfatta vad som hände på kommunfullmäktiges sammanträde den 31 mars.

    • Kommun och politik
    Följ kommunfullmäktiges sammanträde den 31 mars

    Tisdag den 31 mars klockan 9 sammanträder kommunfullmäktige. Välkommen att följa mötet i stadshuset eller via webb-tv.

Se alla inlägg