Publicerat:
Linköpings nya politiska styre är klart
Socialdemokraterna, Linköpingslistan, Vänsterpartiet och Centerpartiet bildar ett nytt politiskt styre för Linköpings kommun de kommande fyra åren.
Namnet på det nya styret är Samling Linköping. Efter avslutade förhandlingar har partierna enats om ett gemensamt politiskt program med ett antal huvudprioriteringar kommande mandatperiod.
– Vi är fyra partier som har hittat varandra och under förhandlingarna har det visat sig att vi har samma syn i flera stora frågor. Nu ser vi fram emot att ta Linköping in i nästa kapitel, säger Kristina Edlund (S).
– Får man chansen att påverka tar man såklart den. LL fick ett starkt mandat från Linköpingsborna och nu kommer vi kunna förverkliga mycket av det vi driver, säger Cecilia Helber (LL).
– För oss i Vänsterpartiet blir det här en chans att på riktigt ta ansvar och vi ser fram emot en mandatperiod med fokus på välfärden, säger Sofia Frithioff (V).
– Det här är en ny konstellation för oss, men det känns bra, och nu kommer vi kunna sätta frågor som klimat och landsbygdens utveckling högre upp på dagordningen, säger Lars Vikinge (C).
Formellt tillträder det nya styret den 1 januari 2027 då alla nämnder och kommunala bolag skiftar. Kommunfullmäktiges nya sammansättning med presidie och ordförandeskap klubbas på sammanträdet 20 oktober.
Fördelning av uppdrag:
Kommunalråd* och nämndordförande
- Kommunfullmäktige: S*
- Kommunstyrelsen: S/V
- Arbetsmarknadsnämnden: S
- Barn- och ungdomsnämnden: LL*
- Bildningsnämnden: LL
- Kultur- och fritidsnämnden: V
- Samhällsbyggnadsnämnden: C*
- Bygg- och miljönämnden: S
- Vård- och äldreomsorgsnämnden: S*
- Social- och omsorgsnämnden: S
- Överförmyndarnämnden: LL
- Valnämnden: S
Ordförandeskap i bolag och förbund
- Stadshus AB: S
- Stångåstaden: S
- Tekniska verken: C
- Lejonfastigheter: C
- Sankt Kors: S
- Visit Linköping: V
- Linköping Science Park: LL
- Räddningstjänsten: LL
- Samordningsförbundet: S
