Google workspace for Education

Här finns iformation om Google workspace for education, för personal i Linköpings skolor och vuxenutbildning. Sedan vårterminen 2017 har elever och lärare i Linköpings kommunala skolor och vuxenutbildning tillgång till ett internetbaserat verktyg som från början hette G Suite for Education. Numera heter det Google workspace.

Hjälpavsnitt - Google Länk till annan webbplats.

Inloggning

Google Workspace (Logga in. Alla tjänster) Länk till annan webbplats.

Du loggar in med ditt användarnanm följt av @utb.linkoping.se

Exempel:

Om ditt användarnamn är: abcdef loggar du in med abcdef@utb.linkoping.se
Lösenordet är samma som till kommunens nätverk.

Vad är Google workspace for Education?

Google workspace for Education är ett digitalt, internetbaserat verktyg som ska användas i undervisningen. Genom detta får elever tillgång till e-post, kalender och dokumentlagring. Det är också möjligt att dela dokument med varandra. Google workspace ger:

  • ökade möjligheter för lärare och elever att samarbeta
  • bättre möjligheter för kommunikation, samarbete och lagring av de arbeten som skapas i skolarbetet
  • enklare tillgång till skolarbeten (det enda som behövs är en dator, chromebook, lärplatta eller mobiltelefon med internetuppkoppling)

Vilka funktioner har elever och personal tillgång till?

  • Dokument
  • Kalkylark
  • Presentationer
  • Drive
  • Gmail
  • Kalender
  • Classroom
  • Arkiv
  • Sites

Vilken information får lagras i Google workspace?

Exempel på material som får lagras:

  • Information som direkt berör undervisningen, t ex planeringar, bedömningsmatriser, undervisningsmaterial mm.
  • Information mellan lärare och övrig skolpersonal som direkt berör undervisningen, t ex planeringar, bedömningsmatriser, undervisningsmaterial mm.
  • Information och kommunikation mellan lärare och elever.

Vilken information får inte lagras i Google workspace for Education?

Känsliga och integritetskänsliga uppgifter får inte förekomma i Google workspace for education. För individuella utvecklingsplaner (IUP), skriftliga omdömen och åtgärdsprogram, används andra system.

Vad är en personuppgift? Integritetskyddsmyndigheten Länk till annan webbplats.

Senast uppdaterad: