Förskolan Göstringsgatan 2 Majahuset
Förskolan Majahuset, på Göstringsgatan 2 ligger i området Gottfridsberg. Det är nära till centrum, biblioteket, lekparker och friluftsområdet Gamla Linköping och Valla. Förskolan har tre baser, med 2 avdelningar var. Vi använder elcyklar för att utforska våra närmiljöer.
Förskolan har tre baser, med 2 avdelningar var. Barngrupperna är indelade efter barnens ålder. I varje grupp finns förskollärare och barnskötare som ansvarar för omsorg, lärande och trivsel.
Kontaktuppgifter avdelningarna
Asken: 013- 29 49 05
Björken: 013- 29 49 06
Rönnen: 013- 29 49 02
Studiedagar
Studiedagar på Göstringsgatan
Förskolan har två utbildningsdagar per termin för personalen. Under dessa dagar kommer förskolan att hålla stängt.
Om ditt barn är i behov av barnomsorg dessa dagar ska detta meddelas till personal eller ansvarig chef senast 14 dagar innan.
Hösten 2025
- Torsdag 11 september
- Onsdag 19 november
Våren 2026
- Måndag 26 januari
- Onsdag 20 maj
Stimulerande lärmiljöer
Vår stora gård erbjuder barnen en bra utemiljö. Den ger barnen möjlighet att utveckla sin lek, fantasi och sina motoriska färdigheter. Inomhus finns ett rikt och varierat material för barnen utifrån ålder och intresse.
Barngrupperna på Majahuset har gemensamma lärmiljöer, ateljé och dramasal. I ateljen utforskar vi skapande med olika material och tekniker och i dramasalen utmanas barnen i motorikbana, dans/rytmik och rörelse.
Arbetssätt, lärande utifrån tema, språkutveckling och vägledande samspel
Projektrande arbetssätt
Förskolans läroplan ligger till grund för hela vår utbildning.
Vi vill att barnen ska få vara nyfikna och kunna utforska sin värld. Förskolan arbetar med ett projekterande arbetssätt. Det innebär att barnen utforskar ett område/tema under en kortare eller längre tid. De har inflytande över val av temaområden och läroplanen finns hela tiden med som en naturlig och del. Projekten dokumenteras och kan följas av barn och föräldrar på förskolan och genom blogg på nätet.
Lärande utifrån olika tema
Vi arbetar för att lägga grunden för varje barns livslånga lärande. Förskolans läroplan ligger till grund för hela den utbildning barnen får.
Vi vill att barnen ska få vara nyfikna och kunna utforska sin värld. Barnen utforskar ett område/tema under en period. Arbetet med dessa teman dokumenteras och kan följas av både barn och vårdnadshavare genom InfoMentor. Barnen är med och tycka till om val av temaområden.
Språkutveckling
På förskolan arbetar vi för att alla barn ska utveckla sitt språk. Det gör vi genom att skapa ett intresse för läsning, kommunikation och berättande.
Vägledande samspel
På förskolan jobbar pedagogerna utifrån ett program som heter ICDP-vägledande samspel. Det bidrar till att barns psykosociala utveckling. Pedagogerna utbildas regelbundet inom området. Programmet är grundat i forskning om barn- och vuxnas hälsofrämjande utveckling.
Föräldraforum på förskolan
Forum för dig som vårdnadshavare
Samverkan mellan hem och förskola
Du som vårdnadshavare ska känna dig trygg när du lämnar dina barn på förskolan. Vi vill också att du ska känna dig delaktig och kan påverka. Den dagliga kontakten ser vi som den allra viktigaste där vi samtalar om barnens lärande och hur dagen varit.
Möte för vårdnadshavare
Vi bjuder in till ett föräldramöte på höstterminen. Då får du som vårdnadshavare möjlighet att komma till förskolan för att få information om innehållet i förskolans undervisning. Det är också ett tillfälle för er att ställa frågor till personalen.
Utvecklingssamtal
På våren erbjuds utvecklingssamtal. Här samtalar vi kring hur förskolan tillsammans med hemmet kan ta till vara barnets behov och utvecklingsmöjligheter.
Digitalt möte för förskolorna i Gottfridsberg
En gång per år hålls ett digitalt möte med fokus på övergripande frågor för förskolorna i området Gottfridsberg.
Information via Infomentor
Infomentor är en digital plattform som är en viktig kanal för förskolan.
Vi vill att du som vårdnadshavare får information om vad som händer i förskolan, den tar du del av via Infomentor.
I Infomentor finns även en blogg där du kan ta del av barnens lärande.
I Infomentor lägger ni som vårdnadshavare in barnens schema och eventuell frånvaro.
Maten på förskolan
På Majahuset har vi en egen kock som lagar en varierad kost som erbjuder en salladsbuffé varje dag.
Kontakt
