Språkintroduktion på Berzeliusskolan
Språkintroduktion är en möjlighet för dig som är ny i Sverige och behöver en utbildning med tyngdpunkt på det svenska språket.
Språkintroduktion ger dig som nyligen anlänt till Sverige en utbildning med tyngdpunkt i det svenska språket. Målet är att du ska bli behörig till ett nationellt gymnasieprogram eller ska kunna läsa vidare inom vuxenutbildningen.
Fler ämnen
Förutom svenska som andraspråk läser du matematik, engelska, bild, idrott, teknik samt natur- och samhällsorienterande ämnen. Ju längre du har kommit i din språkutveckling desto fler ämnen får du möjlighet att läsa.
Livskunskap
Alla elever på språkintroduktionen hos oss läser livskunskap för att du ska få så bra start som möjligt i Sverige. Där får du lära dig hur det svenska samhället fungerar, vi lägger stor vikt vid studie- och yrkesvägledning och pratar mycket om normer och värderingar.
Antagning
Antagning till språkintroduktionen sker via mottagningsgruppen i Linköping.
Kontakt
Mottagningsgruppen för introduktionsprogram
Helena Sydvart 013-20 69 77 Anneli Wikström 013-20 84 26 Camilla Carlsvärd 013-20 87 54 (Delad tjänst 50% Mottagningsgruppen och 50% KAA)
Södra stånggatan 1
Linköpings kommun
Mottagningsgruppen för introduktionsprogram
581 81 Linköping