Välkommen till nya linkoping.se! Vi försöker hela tiden underlätta och förbättra för dig.

Frågor och svar

IB är ett alternativ för dig som vill fokusera på de ämnen du är mest intresserad av. På IB-programmet läser du sex ämnen, vilket är betydligt färre än på de nationella programmen. Detta innebär att du verkligen får tid och möjlighet att fördjupa dig, och på så sätt få god förståelse och goda kunskaper i de ämnen du valt.

Du blir naturligtvis också mycket skicklig i engelska eftersom du har engelska som arbetsspråk i tre år. Elever som har svenska som modersmål får ett Bilingual Diploma, som betraktas officiellt som tvåspråkiga.

Ja! Om du är studiemotiverad och intresserad av internationella frågor kan IB-programmet vara en utbildning som passar dig. Under det första året (IB1) förbereds du för IB-programmet, som är tvåårigt, och får träna din engelska.

Om du känner dig osäker är du alltid välkommen att ta kontakt med oss, eller komma till Katedralskolan och hälsa på. Vill du göra studiebesök är det möjligt under vecka 5, kontakta din syv, IB-koordinator Jonathan Lowery eller någon av våra (SYV) Studie och yrkesvägledare.

När vi antar elever till IB-programmet sammanväger vi elevens betygspoäng från högstadiet och resultatet från våra inträdesprov i engelska och matematik. Det är därför svårt att ge ett rakt svar på frågan. Som vid annan antagning gäller också att den slutgiltiga antagningspoängen beror av hur stor konkurrens det blir om varje plats, det vill säga hur många som söker.

Det viktigaste om du vill gå IB är att du är studiemotiverad och intresserad. Under det förberedande året IB1 får du sedan möjlighet att träna på att använda engelska som arbetsspråk.

Du är välkommen att ta kontakt med oss. Kontakta våra studie- och yrkesvägledare eller vår IB-koordinator Jonathan Lowery.

Vi har Öppet hus i februari varje år (se annons i pressen och på vår hemsida) då föräldrar och elever är välkomna att träffa lärare, elever, skolledningen.

Nej. Det kostar ingenting för den enskilde eleven att gå IB-programmet hos oss. Elevernas skolgång finansieras med hjälp av skolpeng från elevens hemkommun samt med statsbidrag. Beträffande resekostnader får elever som går på Katedralskolan och som har längre än 6 km till skolan resebidrag i form av buss- eller tågkort. Elever som bor så långt ifrån skolan att det blir svårt att pendla kan ansöka om inackorderingstillägg hos sin kommun.

Nej, huvudansvaret för att skaffa boende har eleven med vårdnadshavare.

Vi tror att detta ger en mer rättvisande bild av elevernas kunskaper än bara betyg. Under vårterminen kommer främst de som sökt IB i första hand att kallas till antagningsprov i matematik och engelska. Dessa äger rum på Katedralskolan under mars månad.

IB-programmet är krävande, liksom andra högskoleförberedande program om man vill ha goda betyg. Naturligtvis är det viktigt att du som IB-elev är motiverad, vill lära dig nya saker och tycker det är spännande att läsa samma kurser som kamrater i hela världen. Just detta att det är samma kurser och examination gör att skrivuppgifter måste skickas till examinatorer över hela världen som ju sätter betygen. Dessa deadlines, det vill säga sista datum för inlämning, måste alltid respekteras förstås. Förutom studieintresse är det därför viktigt att "lära sig studera" på ett effektivt sätt. Vi försöker hjälpa och stötta våra elever i deras studier. Varje elev har också en egen mentor som stöd.

Man läser sex examensämnen utifrån fem ämnesgrupper. Bästa språk, andraspråk, samhällsorienterande ämnen, naturvetenskapliga ämnen och matematik. Dessutom utgörs IB-programmets kärna av de obligatoriska komponenterna ToK (Theory of Knowledge), CAS (Creativity, Action, Service) och Extended Essay.

Under det förberedande året Pre-DP läser eleverna kurser som syftar till att förbereda inför studierna i examensämnena: svenska/svenska som andraspråk, engelska, historia, samhällskunskap, naturkunskap och matematik.

Det finns ingen praktik på programmet men den obligatoriska komponenten CAS (Creativity, Action and Service) gör att du kommer ut i samhället på olika sätt. CAS handlar om att du får utveckla hela din personlighet genom t ex musik, dans, konst, sport, friluftsaktiviteter och samhällsservice. Exempel på CAS kan vara att lära sig spela gitarr, träna ett knattelag i fotboll, ordna aktiviteter för äldre, besöka barn på sjukhus, ge läxhjälp på skolor, arbeta på Stadsmissionen, ordna insamlingar till katastrofområden i världen, jobba för Världens Barn, Röda Korset etc.

Som IB-elev bedöms dina kunskaper inte bara genom de slutprov du skriver utan också genom uppsatser och muntliga redovisningar under utbildningens gång (så kallad Internal Assessment).

Dina lärare är specialutbildade för IB och du kommer att skriva prov så att din lärare kan hjälpa dig att se eventuella kunskapsluckor. Det finns gamla examensprov att öva på och skolan ger dig en hel övningsexamen några månader före slutexamen.

Det är ovanligt i Sverige att elever misslyckas med sin slutexamen. Om så skulle ske har du möjlighet att göra om examen två gånger. Om du av någon anledning vill försöka höja något betyg, eller om du missat ett eller flera examensprov, har du också möjlighet att göra om den aktuella delen av examen två gånger.

Ja, IB-examen ger grundläggande behörighet för högskoleutbildning. Precis som med de nationella programmen avgörs sedan särskild behörighet av dina ämnesval. Efter att ha fått sitt diplom går de flesta studenter vidare till studier i Sverige eller utomlands.

Många universitet utomlands ser mycket positivt på sökande med fullgjort IB-diplom. Om du vill se hur just ditt "favorituniversitet" värderar ett IB-diplom, följ länken nedan.
Länk till annan webbplats.

IBO - University admission Länk till annan webbplats.

Ja, det finns möjlighet att läsa till ett så kallat "non-regular diploma" och då läser du tre naturvetenskapliga ämnen, vilket ger den behörigheten. Du väljer då oftast bort att läsa ämnet från grupp tre i stället. Detta val får du hjälp med under studietiden.

IB har funnits på vår skola sedan 2001. Maxpoäng på ett IB-diplom är 45, minimum för att klara examen är 24, medelpoäng i världen är 31 - Katedralskolans IB-studenters medelpoäng är runt 33-34.

Många av våra IB-studenter läser nu vid universitet både i Sverige och utomlands, t ex i Uppsala, Lund, Linköping, Cambridge, UCL, Amsterdam, Milan, Edinburgh.

Du söker via din kommuns ordinarie ansökningssystem, för Östergötland via gymnasiestudera.se. Ansökningsblanketten används endast av sökande utanför Sverige.

Självklart tar man studenten, två gånger dessutom. Först springer man ut med eleverna på de andra programmen i juni. I början av september delar vi ut IB-diplomen vid en högtidlig ceremoni (Diploma service) i Katedralskolans aula med musik, sång, tal och mingel med cider och snittar efteråt. Där deltar även familj och vänner.

Senast uppdaterad: