Välkommen till nya linkoping.se! Vi försöker hela tiden underlätta och förbättra för dig.

Gå till startsidan

Kommunala aktivitetsansvaret (KAA)

Om du är mellan 16-20 år och har avslutat grundskolan, men inte fortsatt i gymnasieskolan eller har gymnasieexamen, kan du få hjälp med att hitta vägar till i första hand studier. Vägen dit kan se olika ut. Det kan handla om praktik, stöd i kontakt med andra aktörer i samhället eller vägledning på olika plan.

Kommunen har enligt skollagen ett aktivitetsansvar som innebär att ta kontakt med de ungdomar som väljer att inte gå i gymnasieskolan, och erbjuda dem lämpliga åtgärder.

Våra aktiviteter

Genom det kommunala aktivitetsansvaret (KAA) kan du få:

  • Kartläggningssamtal
  • Motiverande/vägledande samtal i första hand mot utbildning
  • Studiebesök hos olika utbildningsanordnare
  • Stöd i kontakt med andra myndigheter, vårdgivare etc..
  • Praktik och studiebesök i motivationshöjande/ vägledande syfte

Tillsammans gör vi en plan som hjälper dig att börja studera eller på annat sätt komma närmare utbildning och arbetsmarknad. Det är du som tillsammans med oss bestämmer vilket stöd du behöver, och du kan komma till oss flera gånger. Att få stöd genom det kommunala aktivitetsansvaret är gratis.

Kontakt

Kommunala aktivitetsansvaret

Susanne Stensson Bynke 013-29 48 48, 0725-95 75 62 Melinda Blombäck 013-20 71 26, 0724-68 08 36 Camilla Carlsvärd 013-20 87 54, 0725-82 06 00

Besöksadress:

Södra Stånggatan 1, 581 10 Linköping

Postadress:

581 10 Linköping

Senast uppdaterad: