Uppleva och göra

Här hittar du kontaktuppgifter till verksamheter inom området uppleva och göra.

Kultur- och fritidsförvaltningen

Kontaktuppgifter till förvaltningens ledningsgrupp

Karin Olanders
Karin Olanders

Kultur- och fritidsdirektör Kultur- och fritidsförvaltningen

Skicka e-post till Karin Olanders

E-post: Karin.Olanders@linkoping.se

Telefon: 013-20 73 11

Christin Ericsson

Biträdande kultur- och fritidsdirektör Kultur- och fritidsförvaltningen

Skicka e-post till Christin Ericsson

E-post: Christin.Ericsson@linkoping.se

Telefon: 013-20 77 95

Marie Sääf

Bibliotekschef Linköpings stadsbibliotek

Skicka e-post till Marie Sääf

E-post: Marie.Saaf@linkoping.se

Telefon: 013-20 66 12

Anders Johansson

Rektor Kulturskolan

Skicka e-post till Anders Johansson

E-post: Anders.Johansson@linkoping.se

Telefon: 013-20 73 66

Tina Karlsson

Museichef Friluftsmuseet Gamla Linköping

Skicka e-post till Tina Karlsson

E-post: Tina.A.Karlsson@linkoping.se

Telefon: 013-20 66 61

Lars-Ove Östensson

Konsthallschef Passagen Linköpings Konsthall

Telefon: 013-20 73 12

Mårten Hafström

Kulturutvecklingschef Kultur- och fritidskontoret

Skicka e-post till Mårten Hafström

E-post: Marten.Hafstrom@linkoping.se

Telefon: 013-26 27 07, 072-598 47 88

Andreas Hagström

Idrottsutvecklingschef Kultur- och fritidskontoret

Skicka e-post till Andreas Hagström

E-post: Andreas.Hagstrom@linkoping.se

Telefon: 013-20 74 60

Johanna Wallenström

HR-chef Kultur- och fritidsförvaltningen

Skicka e-post till Johanna Wallenström

E-post: Johanna.Wallenstrom@linkoping.se

Telefon: 013-26 38 49

Gunilla Green

Ekonomichef Kultur- och fritidskontoret

Skicka e-post till Gunilla Green

E-post: Gunilla.Green@linkoping.se

Telefon: 013-20 63 98

Malin Andersson

Nämndsekreterare/ Kvalitetssamordnare Kultur- och fritidsförvaltningen

Skicka e-post till Malin Andersson

E-post: Malin.J.Andersson@linkoping.se

Telefon: 013-20 71 64

Jessica Mattsson

Kommunikatör Kultur- och fritidskontoret

Skicka e-post till Jessica Mattsson

E-post: jessica.mattsson@linkoping.se

Telefon: 013-26 31 65

Susanne Stålhammar

Samordnare social hållbarhet Kultur- och fritidskontoret

Skicka e-post till Susanne Stålhammar

E-post: Susanne.Stalhammar@linkoping.se

Förvaltningen består av kultur- och fritidskontoret, ett strategiskt utvecklingskontor med sakkunniga samt enheterna nedan: 

  • Linköpings stadsbibliotek
  • Friluftsmuseet Gamla Linköping
  • Fritidsanläggningar, föreningsstöd & idrott
  • Kulturscener och ungdom
  • Kulturskola
  • Passagen Linköpings konsthall
Ann-Sofie Löw

Sakkunnig vuxenkultur Kultur- och fritidskontoret

Föräldraledig

Skicka e-post till Ann-Sofie Löw

E-post: Ann-Sofie.Low@linkoping.se

Telefon: 013-20 62 73

Christina Bond

Sakkunnig Ungdomssverksamhet Kultur- och fritidskontoret

Skicka e-post till Christina Bond

E-post: Christina.Bond@linkoping.se

Telefon: 013-20 77 80

Elisabeth Asp

Sakkunnig internationell samordnare Kultur- och fritidskontoret

Skicka e-post till Elisabeth Asp

E-post: Elisabeth.Asp@linkoping.se

Telefon: 013-26 35 75

Hans Mayer

Sakkunnig Idrottsanläggningar & tempererade bad Kultur- och fritidskontoret

Skicka e-post till Hans Mayer

E-post: Hans.Mayer@linkoping.se

Telefon: 013-20 71 08

Lina Marcusson

Sakkunnig Barnkulturverksamhet Kultur- och fritidskontoret

Skicka e-post till Lina Marcusson

E-post: Lina.Marcusson@linkoping.se

Telefon: 013-20 65 90

Martin Averhed

Sakkunnig, idrottsfrågor Kultur- och fritidskontoret

Skicka e-post till Martin Averhed

E-post: martin.averhed@linkoping.se

Telefon: 013-26 31 67

Per Arnöman

Sakkunnig idrottsfrågor Kultur- och fritidskontoret

Skicka e-post till Per Arnöman

E-post: Per.Arnoman@linkoping.se

Jan Skogberg

Sakkunnig idrott Kultur- och fritidkontoret

Skicka e-post till Jan Skogberg

E-post: Jan.Skogberg@linkoping.se

Telefon: 013- 20 54 34

Veronika Baumgardt

Sakkunnig vuxenkultur Kultur- och fritidskontoret

Skicka e-post till Veronika Baumgardt

E-post: Veronika.Baumgardt@linkoping.se

Kultur- och fritidskontoret

Skicka e-post till Kultur- och fritidskontoret

E-post: kulturochfritidsnamnden@linkoping.se

Telefon: 013-26 38 00

Besöksadress: Apotekaregatan 13C (se karta) Öppettider: Vardagar kl 7.45 - 16.00

Postadress: Apotekaregatan 13C

Enheter inom kultur- och fritidsförvaltningen

Kontaktuppgifter till Linköpings stadsbibliotek, Passagen Linköpings konsthall, Friluftsmuseet Gamla Linköping, Kulturskolan samt kulturscener och ungdom.

Postadress: Linköpings kommun, Linköpings stadsbibliotek, Box 1984, 581 19 Linköping

Webbadress: http://www.linkoping.se/Kultur-fritid/Linkopings-stadsbibliotek/ http://www.linkoping.se/Kultur-fritid/Linkopings-stadsbibliotek/

Passagen Linköpings konsthall

Skicka e-post till Passagen Linköpings konsthall

E-post: zzzpassagen@linkoping.se

Telefon: 013-20 57 32

Besöksadress: Stora Torget 2 (se karta) Öppettider: tisdag 11-16
onsdag 11-18
torsdag 11-20
fredag - söndag 12-16

Lars-Ove Östensson

Konsthallschef Passagen Linköpings Konsthall

Telefon: 013-20 73 12

Fredrik Ilmarson

Tekniker Passagen Passagen

Telefon: 070-380 53 62

Mats Karlsson

Koordinator Passagen & Sagateatern Passagen

Telefon: 013-20 74 27

Olle Schmidt

Utställningstekniker Passagen Passagen

Telefon: 0706-19 52 43

Randi Leirnes

Bildpedagog Ateljé Passagen Passagen

Telefon: 013-26 35 82

Åsa Wallenberg

Assistent till bildpedagog Passagen

Telefon: 013-22 27 38

Hanna Juliner

Mediepedagog Passagen medieverkstad

Skicka e-post till Hanna Juliner

E-post: Hanna.Julinder@linkoping.se

Telefon: 013-26 32 91

Matilda Karlsson

Konsthallsvärd Passagen Linköpings konsthall

Skicka e-post till Matilda Karlsson

E-post: Matilda.T.Karlsson@linkoping.se

Stefan Hanning

Vaktmästare Passagen Linköpings konsthall

Skicka e-post till Stefan Hanning

E-post: Stefan.Hanning@linkoping.se

Friluftsmuseet Gamla Linköping

Skicka e-post till Friluftsmuseet Gamla Linköping

E-post: gamlalinkoping@linkoping.se

Telefon: 013-12 11 10

Besöksadress: Tunnbindaregatan 8 (se karta)

Postadress: Linköpings kommun, Friluftsmuseet Gamla Linköping, 581 81 Linköping

Kulturskolan

Skicka e-post till Kulturskolan

E-post: kulturskolan@linkoping.se

Telefon: 013-20 73 60

Besöksadress: Östgötagatan 15 (se karta)

Fax: 013-31 00 68

Kulturscener och ungdom

Enheten arbetar med kommunens kulturarenor så som Agora, Dansens hus, Sagateatern och Skylten samt fritidsverksamheten UngPuls och samordningen av lovverksamhet för barn & unga.

Linda Staaf

Verksamhetschef kulturscener och ungdom

Skicka e-post till Linda Staaf

E-post: Linda.Staaf@linkoping.se

Telefon: 013-26 37 99

Carola Sandgrim

Kulturutvecklare Agora Kulturscener och ungdom

Skicka e-post till Carola Sandgrim

E-post: Carola.Sandgrim@linkoping.se

Telefon: 013-29 41 95

Sanna Rooth

Kulturutvecklare Skylten Kulturscener och ungdom

Skicka e-post till Sanna Rooth

E-post: sanna.rooth@linkoping.se

Telefon: 013-20 62 31

Viktoria Wisén

Samordnare UngPuls Kulturscener och ungdom

Skicka e-post till Viktoria Wisén

E-post: Viktoria.Wisen@linkoping.se

Telefon: 013-20 76 56

Kristoffer Dezsi

Projektledare arrangemang Kulturscener och ungdom

Skicka e-post till Kristoffer Dezsi

E-post: Kristoffer.Dezsi@linkoping.se

Telefon: 013-26 27 30

Tim Uhlin

Teknisk assistent Kulturscener och ungdom

Skicka e-post till Tim Uhlin

E-post: Tim.Uhlin@linkoping.se

Telefon: 013-20 62 31

Magnus Karlsson

Arbetsledare Kulturscener och ungdom

Skicka e-post till Magnus Karlsson

E-post: Magnus.K.Karlsson@linkoping.se

Mattias Grane

Kommunikatör Kulturscener och ungdom

Skicka e-post till Mattias Grane

E-post: Mattias.Grane@linkoping.se

Leif Bronsén

Projektledare lovaktiviteter Kulturscener och ungdom

Skicka e-post till Leif Bronsén

E-post: Leif.Bronsen@linkoping.se

Telefon: 013-26 31 97

Underhåll och drift av idrott och motionsanläggningar

Stöd och service inom Leanlink jobbar med drift, underhåll och skötsel av flera olika arenor, idrotts- och motionsanläggningar i Linköping. 

 

Hjälpte informationen på den här sidan dig?

Hjälp oss förbättra webbplatsen

Hur skulle den här sidan kunna bli bättre?

Senast uppdaterad den 3 december 2018