Pressinbjudan: Sverigepremiär för två olika självkörande fordon i Linköping

6 mars 2020 | Pressmeddelande från Linköpings kommun
Nu inleds en ny etapp i ”Ride the future”-projektet. För första gången i Sverige kör två självkörande fordon från två olika tillverkare i samma testområde. Provåk våra två självkörande bussar som inte bara tar dig från A till B utan också, på sätt och vis, in i framtiden.

Tid: Tisdag 10 mars klockan 10:00

Plats: Nya studenthuset, Linköpings universitet

Ride the future är ett rullande forskningsprojekt som testar hur självkörande bussar kan bli en del av den moderna stadens hållbara mobilitetslösningar.

På invigningen berättas det om projektet och forskningen kring det, fordonen demonstreras och det bjuds på fika.

Ride the future är ett samverkansprojekt mellan följande parter; VTI, Transdev Sverige, Linköpings kommun, Linköpings universitet, RISE, Linköping Science Park, Östgötatrafiken och Akademiska Hus.

Läs mer på www.ridethefuture.se

 

Medverkande på pressträffen:

Tomas Svensson, Generaldirektör VTI

tomas.svensson@vti.se, 013–20 40 69

 

Eva Jylltorp, kommunikationschef, Östgötatrafiken

010-434 00 10

 

Peter Värbrand, vice rektor LIU

peter.varbrand@liu.se, 013-28 10 11

 

Eva Tiséus, Marknads- och kommunikationsdirektör, Transdev

Eva.Tiseus@transdev.se, 08-629 50 55

 

Owe Flodin, Fastighetschef Akademiska hus

Owe.flodin@akademiskahus.se, 070 573 23 70

 

Muharrem Demirok , kommunalråd Linköping

Muharrem.Demirok@linkoping.se, 013-20 62 94

 

Daniel Kullgard, projektledare, Linköping Science Park

daniel.kullgard@mjardevi.se, 070-619 36 26

 

Välkommen!

Muharrem Demirok (C)

Ordförande samhällsbyggnadsnämnden / kommunalråd

Skicka e-post till Muharrem Demirok (C)

E-post: muharrem.demirok@linkoping.se

Telefon: 013-20 62 94

Sofie Berlin

Mediekommunikatör

Skicka e-post till Sofie Berlin

E-post: sofie.berlin@linkoping.se

Telefon: 072-468 08 77

Senast uppdaterad den 6 mars 2020