Innerstaden - St Larsparken
St Larsparken rustas upp.

Kartbild med projektområdet markerat i rött.
Vad ska hända?
Under våren 2026 ska lekhuset och lekpaviljongen målas, och takets insida ska kläs med speglar.
Dessutom kommer ett konstverk att installeras i och runt om fontänen i parken under sommaren 2026.
Vad har hänt?
St Larsparken har rustats upp och utvecklats till en ännu mer attraktiv och tillgänglig plats för besökare i alla åldrar. Lekmiljön har fått en ny utformning och utökats, samtidigt som det befintliga lekhuset har rustats upp och återanvänts. Fler sittplatser har skapats, vilket har stärkt parkens roll som en grön och trivsam samlingsplats.
Buskplanteringarna har bytts ut och vårlökar har planterats för att ge parken en blomstrande och levande vårkänsla. Belysningen i parken har förbättrats och bidrar nu till en tryggare innerstadsmiljö.
Taken över cykelparkeringen längs Repslagaregatan har också byggts om till en luftigare konstruktion som är enklare att underhålla.
När gör vi detta?
Arbetet startade sommaren 2025 och var färdigt vid årsskiftet 2025/2026. De sista kompletterande arbetena slutförs under våren 2026.
Trafikpåverkan
Arbetet kommer inte att medföra någon trafikpåverkan.
Frågor och synpunkter
Linnéa Zenkert är kommunens projektledare. Om du har frågor om projektet skickar du in dem via formuläret Synpunkt, felanmälan eller fråga.
Behöver du hjälp?
Kontakt Linköping kan guida dig
Kontakt Linköping
Linköpings kommuns medborgarservice