Områdesutveckling: Nykvarn - en ny del av centrala Linköping
Med Ostlänken och en ny centralstation tar Linköping ett stort kliv in i framtiden. Centralstationen blir inte bara en modern knutpunkt för resande, utan också grunden för en omfattande stadsomvandling.
Så här ska Nykvarn utvecklas
- En ny centralstation och modern bytespunkt för resenärer med alla trafikslag. Centralstationen ska ligga i stadsdelen Nykvarn, fem minuters promenad från dagens Resecentrum.
- Området runt den framtida stationen förändras från ett område med industrier och kontor, till en del av innerstaden.
- Dagens innerstad och det framtida stationsområdet Nykvarn byggs ihop.
S:t Larsgatan och flera andra gator och stråk ska förlängas norrut fram till den nya centralstationen. - Stångån ska kopplas ihop bättre med innerstaden och den nya centralstationen när järnvägsspåren in till dagens resecentrum tas bort i centrala Linköping.
- De centrala delarna av Stångån ska utvecklas till stads- och parkmiljöer där människor vill vistas och umgås.
- En del av Kallerstadsleden ska rivas och byggas i en ny sträcka.

Visionbild som visar hur vyn skulle kunna se ut från andra hållet. Bilden illustrerar hur man ser nuvarande innerstad från den nya stationen. Området är i dag verksamhetsmark och spårområde. Det är långt ifrån klart hur husen kommer se ut, hur höga de kommer att vara och ändamålen för husen, men ambitionen är att innerstadsbebyggelse ska prägla området fram till stationen.
Staden byggs ihop med det nya stationsområdet
Den nya centralstationen kommer att bli en av Linköpings mest besökta platser. Det skapar behov och förutsättningar för att utveckla staden norrut.
I området runt den nya centralstationen planerar vi för bebyggelse med kontor, hotell, bostäder, butiker och andra verksamheter som skapar liv och rörelse i området. Nya grönytor, gator, skolor och lekplatser planeras också för att möta behoven hos områdets framtida invånare.
Vissa av de befintliga verksamheterna kan behöva flytta, medan byggnader som lokstallarna och kraftvärmeverket kan få nya funktioner i den växande stadsdelen.
De nuvarande järnvägsspåren som leder till dagens Resecentrum i centrala Linköping kommer att tas bort. Det frigör mark som gör det möjligt för innerstaden att växa mot det nya stationsområdet, Stångån och Stångebro. Det nuvarande stationshuset får en ny funktion när tågtrafiken leds om till den nya centralstationen.
S:t Larsgatan är redan idag en viktig gata för kollektivtrafik och en bra koppling mellan innerstaden och dagens järnvägsstation. S:t Larsgatan ska förlängas norrut och knyta samman den nuvarande innerstaden med den framtida centralstationen. På så sätt binds stadens olika delar ihop och en naturlig koppling skapas mellan nytt och gammalt.
Utvecklingen kommer att ske stegvis under många år.

Bild som visar hur området mellan den nya centralstationen och nuvarande innerstaden kan utformas de kommande decennierna. Dagens innerstad växer på sikt samman med det nya stationsområdet, ambitionen är att vissa befintliga byggnader ska kunna få nytt innehåll som passar i innerstadsmiljön. Den nya centralstationen ligger längst till höger i bild och längst uppe till vänster syns domkyrkan.
Linköpings nya centralstation
Linköpings kommun vill skapa ett modernt och funktionellt stationsområde för resenärer med alla trafikslag.
Den nya stationen kommer att ha entréer på både den norra och södra sidan av spårområdet och bli en gemensam station för både Ostlänken och Södra stambanan. Järnvägsspåren kommer att trafikeras av persontåg, godståg och pendeltåg.
Intill stationen byggs en ny fjärrbussterminal, vilket skapar smidiga byten mellan tåg och buss och stärker kopplingen mellan olika delar av staden.

Bild för att illustrera hur S:t Larsgatan ska förlängas och leda fram till Linköpings nya centralstation. Det är långt ifrån klart hur det kommer att se ut, men här visas hur S:t Larsgatan skulle kunna se ut precis innan det södra stationstorget. Till vänster leder stråket fram till huvudentrén och till höger fortsätter stråket norrut över den nya järnvägen. Linköpings innerstad kommer på sikt att växa fram till den nya stationen och vidare norrut. Längst till vänster syns det gamla lokstallet och längre bort sticker Tornet upp.

S:t Larsgatan planeras att förlängas fram till den nya centralstationen. Det är en viktig gata för att binda samman nuvarande innerstad med det nya stationsområdet. Gatan kommer att fortsätta genom stationsområdet och vidare norrut. Stationen kommer att ha entré åt söder och norr eftersom innerstaden ska växa till den nya stationen och vidare på norra sidan.
Linköpings vägar och trafiksystem kommer att påverkas
Från att arbetena startar fram tills de nya järnvägsspåren och den nya centralstationen öppnar för trafik kommer stora delar av staden vara byggarbetsplats, framförallt området runtom den nya centralstationen.
Trafikverket ska bygga nya järnvägsspår samtidigt som vi ska utveckla och bygga vår stad. Det kommer innebära störningar för många som lever och verkar i Linköping. Linköpings kommun planerar redan nu för lösningar som gör att avstängningar och omledningar under byggtiden ska leda till att trafiken fungerar så bra som möjligt.
Kallerstadsleden
Järnvägsspåren för Ostlänken ska gå där en del av Kallerstadsleden går idag. Det innebär att denna del av Kallerstadsleden behöver rivas och byggas i ny sträckning.
Trafikverket och Linköpings kommun har inte beslutat var den nya delen av Kallerstadsleden ska byggas. Kommunens förslag är att den ska ersätta den östra delen av Gillbergagatan. Detta förslag innebär att vissa byggnader längs med bland annat Gillbergagatan behöver rivas.
I början 2026 ska Linköpings kommun påbörja arbetet med att ta fram en ny detaljplan för de områden där en ny del av Kallerstadsleden föreslås byggas. I detaljplanen kommer den slutgiltiga sträckningen att bestämmas, efter att kommunen mer detaljerat har studerat förutsättningarna. Detaljplanen beräknas antas 2028.
Trafikverket och Linköpings kommun planerar för att den nya delen av Kallerstadsleden ska byggas år 2030-2032.

Ostlänkens järnvägsspår ska gå där en del av Kallerstadsleden går idag. Därför ska denna del av Kallerstadsleden rivas och byggas i ny sträckning. Bilden visar den nuvarande sträckningen som ska rivas, Ostlänkens sträckning och den föreslagna framtida omledningen av Kallerstadsleden.
Bro mellan nya stationsområdet och Stångebro
I det nya stationsområdet planerar vi en bro som ska förbinda Stångebro med det nya stationsområdet. Bron kommer att vara anpassad för gående, cyklister och kollektivtrafik, och målsättningen är att den ska stå klar i samband med att den nya stationen öppnar.
Utvecklingen av området kring den nya centralstationen omfattar flera pågående och planerade projekt. Under de kommande åren kommer Linköpings kommun att ta fram flera planer som skapar förutsättningar för att genomföra projekten och forma framtidens stationsområde.
Ostlänken
16 mil dubbelspårig järnväg mellan Järna och Linköping.
Från Grävköping till Framtidsstaden
Hur ska Linköping utvecklas?
Ändring av översiktsplanen
För norra staden och järnvägen
Områdesutveckling
Stångebro, Stångån och central stadspark
Stadens utveckling gör Stångån till en naturlig del av innerstaden, med ny stadspark som binder samman områdena Stångebro och Nykvarn.
Frågor och svar
När kommer Ostlänkens järnvägsspår byggas genom Linköpings tätort?
Byggstarten planeras till 2030 och Ostlänken ska vara i drift 2035.
Trafikverket har huvudansvaret för att planera och bygga Ostlänken samt perrongerna. Linköpings kommun ansvarar för övriga funktioner kring centralstationen samt för utvecklingen av omkringliggande områden.
Information om Ostlänken finns på Trafikverkets webbplats. Länk till annan webbplats.
Varför behövs en ny centralstation i Linköping?
- Trafikverket och Linköpings kommun har beslutat att en ny centralstation ska byggas i stadsdelen Nykvarn, söder om Tornet längs nuvarande Kallerstadsleden.
- Det finns inte tillräckligt med utrymme för fler järnvägsspår och längre perronger vid nuvarande station. Ett av huvudskälen till att Ostlänken byggs är att skapa mer utrymme på spåren så att fler tåg kan köra på dem. Bygget av Ostlänken innebär att det blir fler järnvägsspår än i dag.
- Antalet personer som reser med tåg ökar kraftigt och förväntas fortsätta öka.
- I det nya stationsområdet kommer det finnas plats för att skapa en välfungerande bytespunkt för tåg, buss, bil, cykel och gående - ett pendlingsnav.
- Den nya centralstationen ska även ha ett bra utbud av service i form av butiker, restauranger och kaféer och kanske även konferenslokaler.
Varför ska den nya centralstationen ligga i Nykvarn, strax norr om nuvarande resecentrum?
Andelen tågresenärer beräknas mer än fördubblas när Ostlänkens järnvägsspår börjar trafikeras och vi har en centralt placerad station. En centralt placerad station gör det enklare för fler att arbetspendla inom både regionen och storregionen (Stockholm). Arbetsmarknaden blir alltså större vilket gynnar både enskilda och näringslivet.
Ju fler som reser med tåg desto fler rör sig i området kring stationen och med fler personer i centrala Linköping ökar efterfrågan på varor och tjänster. Det gynnar både näringslivet och enskilda. Det är också attraktivt att bygga bostäder och arbetsplatser nära en central station och det gör att fler vill bo, leva och verka Linköping.
Vi vill även att fler ska resa kollektivt och vi vill att resenärerna ska gå och cykla till stationen, vilket fler kommer att göra med en centralt placerad station. Ju längre bort från centrum en station ligger, desto fler kommer dessutom ta bilen direkt till sitt resmål eftersom det blir för långt att gå eller cykla till stationen och för att det känns meningslöst att parkera och byta till tåg när bilresan redan startat.
Behöver du hjälp?
Kontakt Linköping kan guida dig
Kontakt Linköping
Linköpings kommuns medborgarservice