Lyckoparadoxen
Claudia Gullström undersöker varför människor tenderar att tvivla på sig själva i miljöer präglade av jämförelse, och vilken kapacitet som krävs för att navigera dessa miljöer.
Claudia Gullström är beteendevetare med specialistområde emotionell intelligens. Hon är inbjuden för sina erfarenheter som influencer och sin insyn i hur ideal formas och normaliseras genom sociala medier.
I föreläsningen ”Lyckoparadoxen” undersöker hon varför människor tenderar att tvivla på sig själva i miljöer präglade av jämförelse, och vilken mänsklig kapacitet som krävs för att navigera dem med omdöme.
Detta är en del av bibliotekets uppmärksammande av Internationella kvinnodagen. Utställare finns på plats under hela bibliotekets öppettid och scenprogrammet pågår mellan 11.30-16.
