Hoppa till huvudinnehåll

Alla ska vara med och fira SM-veckan

30 juni 2022 | Uppleva & göra
OBS! Detta är en arkiverad nyhet vilket kan innebära att informationen är inaktuell.
Under tiden som SM-veckan pågår har Linköpings kommun bjudit in alla som använder kommunens tjänster inom vård, stöd och omsorg att delta i firandet. Kommunen hyr ett tält som är placerat i Trädgårdsföreningen och ett team finns på plats för att arrangera aktiviteter.

Emmy Rydberg hälsar besökare välkomna till tältet i Trädgårdsföreningen. Foto: Amir Tajik

Linköpings kommun har ambitionen att de som använder kommunens tjänster inom stöd, vård och omsorg ska kunna vara med och följa tävlingar och delta i aktiviteter. I tältet i Trädgårdsföreningen finns det personer som arrangerar aktiviteter och här kommer man att visa de fritidsaktiviteter som finns för våra äldre och för de som utnyttjar våra tjänster inom LSS Funktionsstöd. 

Idag, torsdag, riktar sig kommunen framför allt till ungdomar. I morgon är det fokus på äldre och på lördag barnfamiljer. 

För alla

Kommunen har också ordnat en egen läktare på Borggården, där man kan sitta för att ta del av det som sker. 

 –Vi vill att de vi är till för ska få en chans att se det som händer och närvara på plats, där det är möjligt, under den här veckan. Vi utgår från det idrottspolitiska programmet som trycker på rörelse hela livet för alla målgrupper. Därför är det så extra viktigt för oss att lyfta upp våra målgrupper i samband med SM-veckan och möjliggöra deras aktiviteter och  engagemang. De är en referens för att SM-veckan inkluderar alla, säger kommunens utförardirektör Sonja Erlandsson. 

Senast ändrad den 30 juni 2022

Senaste nytt

Nytt militärhistoriskt museum i Gamla Linköping
Så vill Linköpings kommun använda AI
Snart kommer sommar och sol - och Tinnis nya barnbad
Romernas nationaldag uppmärksammas
Efter besök i Ukraina: "Vi måste växla upp"
Nystartad fond ger klimatarbetet extra skjuts
Nytt boende för framtidens arbetsliv
125 miljoner extra till välfärden – hamburgaren gör comeback i skolköken
Linköping satsar på klimatanpassning
Det hände på fullmäktige i mars