Hoppa till huvudinnehåll

Sopor brann vid Malmskogen

31 juli 2021 | Kommun & politik
OBS! Detta är en arkiverad nyhet vilket kan innebära att informationen är inaktuell.
Under lördagen den 31 juli brann en stor hög med återvinningssopor vid Malmskogen i Linköping. Inga fastigheter var hotade. Räddningstjänsten arbetade med branden under dagen. Klockan 12.45 meddelade de att slutet på insatsen närmade sig.

Händelseutveckling:

Klockan 8.47 meddelar räddningstjänsten att den västliga vinden är gynnsam idag, så röken påverkar inte allmänheten. Räddningstjänsten har två stationer på plats, samt två ledningsfordon. Prognosen är satt till sex timmar.

Uppdatering klockan 9.15: två lastmaskiner hjälper till med att lämpa undan material. Rökutvecklingen har minskat något.

Uppdatering klockan 10.11: Släckningsarbetet fortgår på platsen och brandutvecklingen minskar i högen. Räddningstjänsten kommer inom kort att återgå med en station.

Uppdatering klockan 12.45: Slutet på insatsen närmar sig. Räddningstjänsten beräknar kunna avsluta sitt arbete klockan 14.00 och sedan lämna över ansvaret för efterbevakning till ägaren.

Se även information på räddningstjänstens webbplats:

Senast ändrad den 31 juli 2021

Senaste nytt

Niklas Selander ny vd för Sankt Kors-koncernen
Det hände på fullmäktige i juni
Barnbadet på Tinnis är invigt – första steget mot ett nytt Tinnis
Malin Ljung blir ny näringslivsdirektör
Så här påverkar studentfirandet trafiken
Avgörande beslut för den nya centralstationen
Det hände på fullmäktige i maj
Eleven Heimir är skaparen av årets diamant