Hoppa till huvudinnehåll

Äldredagen tillbaka på Konsert och kongress

28 oktober 2022 | Omsorg & hjälp
OBS! Detta är en arkiverad nyhet vilket kan innebära att informationen är inaktuell.
Onsdag den 2 november klockan 10-16 är det dags för årets upplaga av Äldredagen på Konsert och kongress.

Konsert och kongress. Foto: Per Conning

Detta blir första gången efter pandemin som Äldredagen åter är ett fysiskt arrangemang. Förra året var det digitalt med en sändning på webben.

– Äntligen är det dags igen! Det är kommunens största evenemang för seniorer, säger Ann-Sofie Nord, samordnare för Äldredagen i Linköpings kommun.

Årets huvudtema är “Må väl till kropp och själ - Vägar till hälsa”. Bland gästerna finns landshövding Carl Fredrik Graf, magikern Magic Ramondo och artisten Magnus Bäcklund tillsammans med Kulturarbetarna. Det är fri entré.


Magnus Bäcklund uppträder på Äldredagen.

Programmet handlar på olika sätt om vägar till hälsa, till exempel genom trygghet, rörelse, musik och bra mat. Förutom de olika programpunkterna kommer det att finnas ett mässtorg med många utställare.

Det går även att köpa fika och lunch, men observera att Konsert och kongress är en kontantfri anläggning. Betalning sker med kort eller Swish.

Här hittar du mer information och hela programmet:

Text: Per Conning

 

Senast ändrad den 28 oktober 2022

Senaste nytt

Det hände på fullmäktige i maj
Eleven Heimir är skaparen av årets diamant
Linköpings klimatråd presenterar sin första rapport
Hela Östergötland gratulerar LiU på 50-årsdagen
Katarina Jonsson Bratu blir ny servicedirektör
Ny satsning ska bryta utanförskap i Skäggetorp
Så gick granskningen av kommunens konferenser
Krogar i kamp mot knarket
Det hände på fullmäktige i april