Hoppa till huvudinnehåll

Efter sprängningen: Kommunen stärker upp med ordningsvakter

27 september 2023 | Kommun & politik, Uppleva & göra, Omsorg & hjälp, Förskola & utbildning
OBS! Detta är en arkiverad nyhet vilket kan innebära att informationen är inaktuell.
Efter tisdagens sprängning i ett flerfamiljshus i Ekholmen sätter Linköpings kommun in fler trygghetsskapande åtgärder.

Foto: Arja Röstlund, FRG

Det var vid klockan 06 under tisdagen som en explosion utlöstes i en trappuppgång i ett flerfamiljshus i Ekholmen. Ingen blev allvarligt skadad. FRG (Frivilliga resursgruppen) var på plats i området för att ta emot oroliga Linköpingsbor.

– Det är viktigt att vi gör vad vi kan för att minska oro och öka tryggheten i vår stad. Vi kommer därför att ha resurser på olika platser bland annat ordningsvakter i Skäggetorp, Berga, Ryd och i city, säger Anders Fernemark, säkerhetschef, Linköpings kommun.

Fritidsgården öppet

Förutom ordningsvakter kommer även områdesteam att vara aktiva. FRG kommer att finnas på plats i Ekholmens centrum under onsdagen. Ekholmens fritidsgård håller öppet även onsdag kväll mellan klockan 18-21 för att möta upp ungdomar.

– Vi kommer att ha fortsatt dialog med polisen och prioritera våra gemensamma resurser. Vi finns på plats i Ekholmen kommande dagar för att möta upp med samtal, säger Anders Fernemark.

Text: Emmilie Engström

Senast ändrad den 28 september 2023

Senaste nytt

Åsa Hedin blir ny kommunikationsdirektör
Linköpings kommun bland de tre bästa på klimatanpassning
Förslag på ny avfallstaxa
Niklas Selander ny vd för Sankt Kors-koncernen
Det hände på fullmäktige i juni
Barnbadet på Tinnis är invigt – första steget mot ett nytt Tinnis
Malin Ljung blir ny näringslivsdirektör
Så här påverkar studentfirandet trafiken