Hoppa till huvudinnehåll

Evenemang i Trädgårdsföreningen ställs in

28 oktober 2020 | Uppleva & göra, Covid-19
OBS! Detta är en arkiverad nyhet vilket kan innebära att informationen är inaktuell.
På grund av pandemin blir det inget Halloween-firande och ingen julmarknad i Trädgårdsföreningen i år.

I år blir det vare sig spöken eller tomtar i Trädgårdsföreningen.

– Vi vet att det brukar att bli trängsel och vi måste tänka på säkerheten, säger stadsträdgårdsmästare Liselott Johansson om beslutet.

Friluftsmuseet Gamla Linköping ställer också in sina julmarknader, men genomför mindre aktiviteter kring jul.

Gemensamt beslut

I Trädgårdsföreningen skulle Halloween-firandet ägt rum 31 oktober, men det är inte ansvarsfullt att genomföra det nu, säger Liselott Johansson.

– Det brukar komma massor av barn och vuxna. Det har varit sminkning och spökvandringar. Det går inte att genomföra med tanke på smittskyddet.

Av samma skäl ställs julmarknaden 21 november in. Stadsträdgårdsmästaren och chefen för Friluftsmuseet Gamla Linköping har gemensamt kommit fram till besluten.

Text: Claes Lundkvist

Senast ändrad den 28 oktober 2020

Senaste nytt

Lägst avgift i länet för samhällsviktiga tjänster
Berga stadsdelslekplats är klar – välkommen att leka och umgås!
Klartecken för över 80 nya småhus i Linköping
Höjd risk för fågelinfluensa
Bygglov blir enklare med nya lagen
Fler vuxna behövs för att hindra stöket
Ukrainas president på besök i Linköping
Det hände på fullmäktige i oktober
Nya områdesbaserade ordningsvakter i Ryd