Hoppa till huvudinnehåll

Fotbolls-VM: Semifinalen visas på storbildsskärm

11 augusti 2023 | Uppleva & göra
OBS! Detta är en arkiverad nyhet vilket kan innebära att informationen är inaktuell.
Nu är det klart att Sverige går vidare till semifinal i VM. Detta efter vinst mot Japan med 2-1. På tisdag 15 augusti klockan 10.00 spelas matchen mot Spanien i Auckland Nya Zeeland. Linköpings kommun kommer att visa matchen på storbild på Stångebrofältet.

Foto: Mostphotos

– Det är fantastiskt roligt att de är i semifinal. Det kommer att bli en riktig rysare och jag hoppas att så många Linköpingsbor som möjligt kommer till Stångebrofältet och hejar fram dem, säger Karin Olanders, kultur- och fritidsdirektör Linköpings kommun.

På Stångebrofältets C-plan kommer Linköpings kommun att sätta upp en storbildsskärm och visa matchen.

Ny storbildsvisning

Annelie Egelin Tärning är ansvarig för arrangemanget.

– Jag hoppas att vi får se ett gult och blått Stångebro. Det finns utrymme för många att komma. Ta med en stol eller filt och lite frukost och gör en annorlunda tisdagsmorgon. Vinner de semifinalen så kommer vi arrangera en ny storbildsvisning på finalen (20 augusti) eller matchen om tredjepris (19 augusti), säger Annelie Egelin Tärning, verksamhetschef Kultur och ungdom, Linköpings kommun.

Text: Marie Hallerfelt

Senast ändrad den 11 augusti 2023

Senaste nytt

Niklas Selander ny vd för Sankt Kors-koncernen
Det hände på fullmäktige i juni
Barnbadet på Tinnis är invigt – första steget mot ett nytt Tinnis
Malin Ljung blir ny näringslivsdirektör
Så här påverkar studentfirandet trafiken
Avgörande beslut för den nya centralstationen
Det hände på fullmäktige i maj
Eleven Heimir är skaparen av årets diamant