Hoppa till huvudinnehåll

Gamla Linköping i toppen

17 januari 2022 | Uppleva & göra
OBS! Detta är en arkiverad nyhet vilket kan innebära att informationen är inaktuell.
Gamla Linköping ligger på fjärde plats bland landets museer när det gäller antalet besök under 2021. Det visar en rapport från branschorganisationen Sveriges Museer.

Foto: Gamla Linköping

Gamla Linköping hade cirka 420 000 besökare.  På första plats hamnade Stiftelsen Skansen med över 780 000 besökare. Därefter kom Stiftelsen Nordiska museet med över 640 000 besökare och  Wadköping med nästan 429 000 besökare.

Det är såklart väldigt glädjande att vi placerade oss i besökstoppen bland Sveriges museer även 2021. De fina siffrorna för flera friluftsmuseer visar att friluftsmuseer överlag inte har tappat lika många besökare som andra museer under pandemin. En orsak till detta är den stora tillgång vi har i att kunna erbjuda många upplevelser utomhus och att vi har utökat utbudet av aktiviteter som kan utföras på egen hand, säger Friluftsmuseet Gamla Linköpings chef Tina Karlsson From.  

Tio i topp

Rapporten från Sveriges Museer, som kommer årligen, redovisar siffror som rör fysiska och digitala besök. Rapporten bygger på svar från 126 museer. Tillsammans har de haft 9,4 miljoner fysiska besökare, vilket är en miljon fler än under 2020. Det är flera friluftsmuseer som erbjuder utomhusbesök, som har hamnat bland tio i topp på listan.

Digitalt utbud

Det har även varit väldigt många som tagit del av de svenska museernas digitala utbud under året.

– Drygt nio miljoner besök på plats och 233 miljoner digitala besök är ett bra betyg på museernas förmåga att anpassa sig till samhällsläget och bevis på att kulturen behövs i svåra tider, säger t.f. generalsekreterare för Sveriges Museer Maria B Olofsson.

Enligt rapporten har de flesta museer haft anpassad publik verksamhet och begränsat öppethållande eller stängt delar av året på grund av pandemin. 

 

 

 

Senast ändrad den 17 januari 2022

Senaste nytt

Det hände på fullmäktige i maj
Eleven Heimir är skaparen av årets diamant
Linköpings klimatråd presenterar sin första rapport
Hela Östergötland gratulerar LiU på 50-årsdagen
Katarina Jonsson Bratu blir ny servicedirektör
Ny satsning ska bryta utanförskap i Skäggetorp
Så gick granskningen av kommunens konferenser
Krogar i kamp mot knarket
Det hände på fullmäktige i april