Hoppa till huvudinnehåll

Gymnasiestart på plats

11 augusti 2021 | Förskola & utbildning
OBS! Detta är en arkiverad nyhet vilket kan innebära att informationen är inaktuell.
Efter tre terminer där mycket av undervisningen skett via distans välkomnas gymnasieeleverna i Linköpings sex kommunala gymnasieskolor tillbaka till en ny hösttermin. Undervisningen kommer att ske på plats i skolan efter rekommendationer från Folkhälsomyndigheten.

Linköpings kommunala gymnasieskolor öppnar upp för skolstart. Foto: Mostphotos

Gymnasieskolorna har under pandemin snabbt fått ställa om till fjärr- och distansundervisning för att bidra till minskad smittspridning i samhället. En omställning som överlag gått bra där både elever och skola snabbt anpassat sig efter samhällsläget i pandemin.

Vid höstterminens start 2021 är alla gymnasieelever på Linköpings kommunala gymnasieskolor återigen välkomna till skolorna. I och med att vaccinationstakten ökar i den vuxna befolkningen bedömer Folkhälsomyndigheten att det är möjligt att återgå till närundervisning efter sommarlovet. Det innebär att Linköpings sex kommunala gymnasieskolor välkomnar sina elever på plats måndag den 16 augusti.

Elevernas första veckor

Under de första veckorna på terminen har gymnasieskolorna förberett en introduktion för de nya eleverna som är anpassad efter rådande läge. Det kan se olika ut på skolorna men syftet är att skapa trevliga aktiviteter som bidrar till bra gemenskap och en trivsam skolstart under de första veckorna.

Fortsatt försiktighet utifrån pandemiläget

Linköpings kommun har sedan pandemins utbrott ett väl fungerande samarbete med regionens smittskyddsenhet. Varje skola gör också anpassningar för att undvika trängsel.

Samtidigt är det viktigt att skolpersonal och elever fortsätter det förebyggande arbetet för att minska risken för fortsatt smittspridning, och att beredskap finns för att hantera eventuella lokala utbrott.

Alla som vistas i skolmiljön behöver komma ihåg att det personliga ansvaret kvarstår oavsett nivå på smittspridning och att man ska stanna hemma även vid milda symtom.

Senast ändrad den 11 augusti 2021

Senaste nytt

Niklas Selander ny vd för Sankt Kors-koncernen
Det hände på fullmäktige i juni
Barnbadet på Tinnis är invigt – första steget mot ett nytt Tinnis
Malin Ljung blir ny näringslivsdirektör
Så här påverkar studentfirandet trafiken
Avgörande beslut för den nya centralstationen
Det hände på fullmäktige i maj
Eleven Heimir är skaparen av årets diamant