Hoppa till huvudinnehåll

Hälsningar från stinsen på verkstaden

13 december 2019 | Bygga, bo & miljö
OBS! Detta är en arkiverad nyhet vilket kan innebära att informationen är inaktuell.
Nu är det en månad sedan Linköpingsstinsen lämnade sin plats på resecentrum för att bege sig till en verkstad och bli ordentligt renoverad. Så här mår han nu.

Patrik Arlid och Pål Rydberg renoverar stinsen. "Det går jättebra, stinsen ligger still, han håller sig rätt lugn" säger Patrik Arlid. Foto: Sofie Berlin

I en verkstadslokal på Torvinge industriområde ligger stinsen raklång på rygg. Det är snickarna Pål Rydberg och Patrik Arlid som har fått uppdraget att förnya stinsen. Med stort tålamod byter de ut bit för bit av den stora träskulpturen.

– Jag håller på och byter delar av stinsen, de ruttna delarna på ytskiktet och en del inre också. Just nu plockar jag bort varje del och så kopierar jag den och sätter tillbaka den, säger Patrik Arlid.

Senast till nyår ska stinsen vara tillbaka på sin plats vid perrongen.

– Arbetet går jättebra, det flyter på. Vi kommer absolut hinna klart i tid, vi är ju proffs, säger Pål Rydberg med ett stort leende.

 


Murkna brädbitar bryts bort och ersätts med nya.


Snickarkollegorna Patrik Arlid (t.v.) och Pål Rydberg trivs tillsammans med stinsen.

Text och foto: Sofie Berlin

Senast ändrad den 12 december 2019

Senaste nytt

Vad tycker du om skolan?
Lägst avgift i länet för samhällsviktiga tjänster
Berga stadsdelslekplats är klar – välkommen att leka och umgås!
Klartecken för över 80 nya småhus i Linköping
Höjd risk för fågelinfluensa
Bygglov blir enklare med nya lagen
Fler vuxna behövs för att hindra stöket
Ukrainas president på besök i Linköping
Det hände på fullmäktige i oktober