Hoppa till huvudinnehåll

Högt tryck på hyresrätter i Linköping

26 april 2019 | Bygga, bo & miljö
OBS! Detta är en arkiverad nyhet vilket kan innebära att informationen är inaktuell.
Det kommunägda bostadsbolaget Stångåstaden ser en fortsatt hög efterfrågan på hyresrätter i Linköping. En hög takt av nyproducerade lägenheter har dock dämpat trycket något och skapat flyttkedjor som öppnar upp för fler, framför allt yngre, att få en bostad. Det konstateras när Stångåstaden summerar boendestatistik för 2018.

Så här kan en flyttkedja se ut. Ett par lämnar varsin 1:a. De flyttar in i en 2:a som blivit för liten för en nybliven familj. Villan familjen flyttar in i blir i sin tur ledig eftersom ett äldre par väljer att flytta till en lägenhet.

– Vi ser en fortsatt hög efterfrågan på våra bostäder, säger Fredrik Törnqvist, vd på Stångåstaden.

– Hyresrätten fortsätter att vara en attraktiv boendeform för många. Vi har i stort sett inga vakanser och ser ett ganska jämnt intresse av att bo i alla Linköpings stadsdelar. Vi ser att trycket dämpas något när vi bygger nya bostäder och det beror framför allt på att vi skapar flyttkedjor som öppnar upp för fler att få en bostad.

Aktivt sökande

Totalt står drygt 78 000 personer i Stångåstadens bostadskö. Undersökningar som Stångåstaden har gjort visar att ungefär 20 000 av dessa aktivt söker ett boende. Merparten av de som står i bostadskön söker alltså inte aktivt efter bostad. Totalt omsattes cirka 2 000 lägenheter under 2018. Av Stångåstadens totala bostadsbestånd (exklusive Studentbostäder) har 70 procent en snitthyra på under 7 000 kronor per månad.

Stångåstaden har byggt mycket under de senaste åren. Dessa bostäder skapar inte enbart bostäder för dem som flyttar in utan bidrar även till flyttkedjor som i sin tur frigör bostäder.

Frigör nya bostäder 

– Undersökningar som vi har gjort i samband med nyproduktioner visar att varje nybyggd lägenhet i snitt frigör två nya bostäder. Vi ser att bostäderna som frigörs framför allt går till yngre personer. Vi ser också att bostäderna som frigörs i regel har en lägre hyra än de nyproducerade bostäderna, säger Ulf Gustafsson, förvaltningschef på Stångåstaden.

2018 i siffror:

• Totalt omsattes ungefär 2 000 lägenheter hos Stångåstaden under 2018.

• Stångåstaden har i stort sett inga vakanser. Det är ett stort och ganska jämnt intresse för bostäder i alla stadsdelar.

• 44 procent av de som står i Stångåstadens bostadskö är mellan 17-29 år.

• 50 procent av de som står i kön önskar en 1:a eller 2:a.

• Snittkötiden är 7,5 år.

• Varje nyproducerad lägenhet skapar en flyttkedja som i snitt frigör två nya bostäder.

• 70 procent av Stångåstadens totala bostadsbestånd (exklusive Studentbostäder) har en snitthyra på under 7 000 kr per månad.

Senast ändrad den 26 april 2019

Senaste nytt

Det hände på fullmäktige i maj
Eleven Heimir är skaparen av årets diamant
Linköpings klimatråd presenterar sin första rapport
Hela Östergötland gratulerar LiU på 50-årsdagen
Katarina Jonsson Bratu blir ny servicedirektör
Ny satsning ska bryta utanförskap i Skäggetorp
Så gick granskningen av kommunens konferenser
Krogar i kamp mot knarket
Det hände på fullmäktige i april