Hoppa till huvudinnehåll

Körfält avstängt på Söderleden

22 april 2022 | Stadsplanering & trafik
OBS! Detta är en arkiverad nyhet vilket kan innebära att informationen är inaktuell.
På Söderleden har ett körfält stängts av för trafik vilket medför att vägen kommer att vara enkelriktad fram till och med 22 maj 2022. Det avstängda körfältet sträcker sig från rondellen vid stora Coop i Ekkällan och fram till Berga centrum.

Det röda strecket visar avstängningen mellan Ekkällerondellen och Berga centrum. Den röda pilen visar vilket körfält som är avstängt.

Avstängningen beror på att Tekniska verken arbetar med att byta kablar, för att förbättra ledningarna som ligger under mark och förstärka kapaciteten till området. 

Omleds via Ålerydsvägen

Det är enbart möjligt att färdas i västlig riktning på Söderleden förbi arbetsplatsen, alltså från Berga centrum mot Haningeleden. Trafikanter ombeds välja annan väg om möjligt för att minska trafikpåverkan. Fordon kommer att ledas om via Ålerydsvägen under resterande tid av arbetet som beräknas vara klart den 22 maj 2022.

Avstängningen av det ena körfältet har skett i samråd med Polis och Östgötatrafiken. 

– Vi är medvetna om att detta inte är en uppskattad lösning, men det är den bästa för att säkerhetsställa trafiksäkerheten i området, säger Johan Engström, trafikingenjör på Miljö- och samhällsbyggnadsförvaltningen. 

 

Senast ändrad den 25 april 2022

Senaste nytt

Det hände på fullmäktige i maj
Eleven Heimir är skaparen av årets diamant
Linköpings klimatråd presenterar sin första rapport
Hela Östergötland gratulerar LiU på 50-årsdagen
Katarina Jonsson Bratu blir ny servicedirektör
Ny satsning ska bryta utanförskap i Skäggetorp
Så gick granskningen av kommunens konferenser
Krogar i kamp mot knarket
Det hände på fullmäktige i april