Hoppa till huvudinnehåll

Årets firande av nationaldagen blir digital

12 maj 2021 | Uppleva & göra
OBS! Detta är en arkiverad nyhet vilket kan innebära att informationen är inaktuell.
Just nu planeras det för fullt för årets nationaldag. Precis som förra året sätter pandemin begränsningar för hur många som kan samlas och därför blir även 2021 års nationaldag en livesändning från Gamla Linköping.

Nationaldagsfirandet blir digitalt.

– Vi har precis som alla andra längtat efter att få samlas och fira nationaldagen tillsammans. Det brukar vara en omtyckt dag när tusentals Linköpingsbor kommer till Gamla Linköping. Förra året testade vi att sända live och det blev ett uppskattat alternativ. Därför planerar vi nu för ett liknande upplägg, säger Tina Karlsson From, museichef.

Musik, tal och flaggan i topp

Programmet är under planering och presenteras i början av juni. Firandet kommer starta på förmiddagen och pågå cirka en timme. Innehållet består bland annat av musikunderhållning, intervjuer, tal och traditionell flagghissning.

– Speciellt för i år är att Gamla Linköping dessutom firar 75 år. Det kommer så klart få plats i programmet och synas i sändningen, säger Tina Karlsson From.

Sändningen kommer att kunna ses via Linköpings kommuns webbplats och på Linköpings kommuns facebook.

Senast ändrad den 12 maj 2021

Senaste nytt

Niklas Selander ny vd för Sankt Kors-koncernen
Det hände på fullmäktige i juni
Barnbadet på Tinnis är invigt – första steget mot ett nytt Tinnis
Malin Ljung blir ny näringslivsdirektör
Så här påverkar studentfirandet trafiken
Avgörande beslut för den nya centralstationen
Det hände på fullmäktige i maj
Eleven Heimir är skaparen av årets diamant