Hoppa till huvudinnehåll

Nationaldagen firas i Gamla Linköping

12 maj 2022 | Uppleva & göra
OBS! Detta är en arkiverad nyhet vilket kan innebära att informationen är inaktuell.
De senaste åren har nationaldagen firats digitalt, men i år har Linköpings kommun glädjen att välkomna alla till Gamla Linköping den 6 juni för ett traditionsenligt firande.

Foto: Mostphotos och Gamla Linköping

Nationaldagsfirandet i Gamla Linköping är en populär tradition för Linköpingsborna. Under pandemin fick traditionen brytas och firandet fick ske digitalt, men nu går det återigen att samlas för ett gemensamt firande. I år sker firandet i stadskvarteren istället för på Valla gård.

Dagen bjuder på aktiviteter och underhållning för alla åldrar, såsom ponnyridning, parad, musik, dans, högtidstal och traditionell flagghissning. Mer information om programmet presenteras i början av juni.

Dela dina bilder

Dela gärna dina bilder från firandet på facebook och instagram med hashtaggen #Linköpingsnationaldag.

 

Senast ändrad den 12 maj 2022

Senaste nytt

Det hände på fullmäktige i maj
Eleven Heimir är skaparen av årets diamant
Linköpings klimatråd presenterar sin första rapport
Hela Östergötland gratulerar LiU på 50-årsdagen
Katarina Jonsson Bratu blir ny servicedirektör
Ny satsning ska bryta utanförskap i Skäggetorp
Så gick granskningen av kommunens konferenser
Krogar i kamp mot knarket
Det hände på fullmäktige i april