Hoppa till huvudinnehåll

Nu byggs badet om

11 mars 2020 | Stadsplanering & trafik
OBS! Detta är en arkiverad nyhet vilket kan innebära att informationen är inaktuell.
Just nu pågår en ombyggnad som ska förbättra vattenkvaliteten i Johannelundsbadets badlagun. Samtidigt gör kommunen en allmän upprustning av badet.

Sponten till vänster håller Stångåns vatten borta under arbetet i badlagunen.

Under varma somrar kan vattnet i badlagunen bli stillastående, vilket ökar risken för att bakterier ska växa till sig. Kommunen har under åren gjort olika insatser för att komma till rätta med problemet, bland annat med hjälp av en pump.

– Det har inte riktigt lyckats, så nu tar vi ett krafttag, säger kommunens projektledare Lars Norr.

En del av lösningen är att gräva bort mer än hälften av den konstgjorda ön i badlagunen. Det ska bidra till ett naturligt flöde, så att vattnet byts ut oftare. Strandkanten rätas också ut för att underlätta vattnets rörelser.

– Vi justerar också botten, där vi kommer att ändra lutningen något. Det blir lite brantare, men inte mycket, säger Lars Norr.

 

Botten får en lite brantare lutning.

 

Åtgärderna har planerats i samarbete med SMHI, som har bidragit med strömningsberäkningar och information om vattenflöden.

I samband med ombyggnaden rustas också andra delar av badet upp, till exempel grillplats, papperskorgar och bänkar.

Planen är att allt arbete ska vara klart till sommaren.

Text och foto: Per Conning

Här hittar du mer information om aktuella byggprojekt i Linköping:

Senast ändrad den 10 mars 2020

Senaste nytt

Ökad närvaro efter skottlossning i Vasastaden
Upplev glädje och gemenskap på Seniordagen
Rekordsommar på Tinnis – över 20 000 besökare
Vi håller samhället igång
Kommunen och Stångåstaden skapar radhus i Skäggetorp
Linköpingsbornas beredskap delvis på låg nivå
Efter cyberattacken: Var extra uppmärksam
Fritidskortet ger bidrag till barn och ungas aktiviteter