Hoppa till huvudinnehåll

Ny asfalt läggs på Steningeviadukten

7 augusti 2020 | Stadsplanering & trafik
OBS! Detta är en arkiverad nyhet vilket kan innebära att informationen är inaktuell.
De första veckorna i augusti kommer trafiken att påverkas på bron över järnvägen, Steningeviadukten, i Linköping.

Hastigheten är sänkt på Steningeviadukten på grund av asfaltering. Foto: Per Olsson

Onsdagen i vecka 32 frästes den gamla asfalten bort, detta arbete skedde nattetid. Veckan därpå, torsdag 13 augusti, läggs den nya asfalten. Även detta arbete sker på natten för att minimera störningarna för trafiken.

Under mellantiden, 6 – 13 augusti, är vägen öppen som vanligt, men med sänkt hastighet eftersom det förekommer höga asfaltskanter. Den sänkta hastigheten gör att det finns risk för köer vissa tider på dygnet.

Under de tider som arbete sker på platsen finns vakter som reglerar trafiken mellan Södra Oskarsgatan och Steningerondellen.

Även på Järnvägsgatan, från Steningerondellen och bort mot resecentrum, sker samma arbete dessa nätter.

Senast ändrad den 10 augusti 2020

Senaste nytt

Vad tycker du om skolan?
Lägst avgift i länet för samhällsviktiga tjänster
Berga stadsdelslekplats är klar – välkommen att leka och umgås!
Klartecken för över 80 nya småhus i Linköping
Höjd risk för fågelinfluensa
Bygglov blir enklare med nya lagen
Fler vuxna behövs för att hindra stöket
Ukrainas president på besök i Linköping
Det hände på fullmäktige i oktober