I en utredning om ökat deltagande i förskolan konstaterades att det finns ett stort behov av att höja kvalitet och likvärdighet i svensk förskola. Språkutveckling är en central del i det. Bland annat finns behov av mer forskning och fördjupad kunskap om det språkliga samspelet mellan barn och personal i förskolor, där få eller inga talar svenska som första språk. Därför startar nu elva kommuner ett forsknings- och utvecklingsprogram (FoU) som kommer att pågå i tre år.
Behöver stöd
– Förskolorna behöver stöd i att stödja barns språkutveckling, särskilt i socioekonomiskt utsatta områden. I FoU-programmet hoppas vi hitta verktyg för att både utveckla vårt arbete och följa upp hur vi lyckas, säger Zandra Ahkoila, verksamhetschef i Örebro kommun och styrgruppens ordförande.
I programmet kommer förskollärare, rektorer och chefer att under tre år träffas för att tillsammans med forskare från Göteborgs universitet bygga ny kunskap om språkutvecklande arbetssätt i förskola. Forskargruppen ser fram emot att få bidra till både praktikutveckling och ny forskningskunskap.
– Genom att använda aktionsforskning kommer pedagogerna att få ett verktyg för att utveckla sin praktik., Samtidigt lär vi oss mer om hur fördjupande språkkunskaper kan främjas, exempelvis i en flerspråkig miljö genom pedagogernas samspel med barnen, säger Anette Olin, forskare vid Göteborgs universitet och vetenskaplig ledare för programmet.
Arbetet i Linköping
– Vi har valt att gå med i programmet med nio förskolor från Ryd och Berga. Dessa förskolor kommer att utgöra en form av pilotförskolor för fortsatt arbete i hela kommunen. Satsar vi på arbetssätt som främjar språkutvecklingen för de flerspråkiga barnen gynnar det varje barn på våra förskolor. Erfarenheter från vårt tidigare projekt Språkutvecklande förhållningssätt i förskolan kommer även att vävas in i arbetet med FoU-programmet, säger Ingela Hultin Sabel, biträdande avdelningschef förskola i Linköpings kommun och styrgruppens vice ordförande.
Start vid seminarium i Solna
Den 11 april startade FoU-programmet Språkutvecklande förskola med ett stort seminarium i Solna, där över 400 pedagoger, rektorer och chefer deltog. Henrik Hamilton, process- och projektledare på Ifous, är glad över att få komma igång.
– Det är tydligt att det både finns utmaningar när det gäller förskolans möjligheter att omsätta befintlig forskningsbaserad kunskap i praktisk pedagogiskt arbete, och behov av ny forskning. Därför känns det helt rätt att få jobba i gränssnittet mellan forskning och praktik på just detta område.
Ifous – Innovation, forskning och utveckling i förskola och skola – är ett fristående forskningsinstitut. Det drivs som en ideell förening med Sveriges kommuner och regioner (SKR), Friskolornas riksförbund och Idéburna skolors riksförbund som grundande medlemmar.
Läs mer om programmet på Ifous webbplats: