Hoppa till huvudinnehåll

Nu släpps vårens kurser på Kulturskolan

9 december 2022 | Uppleva & göra
OBS! Detta är en arkiverad nyhet vilket kan innebära att informationen är inaktuell.
Nu är det dags att ansöka till vårens kurser. Den 10 december 2022 öppnar Kulturskolans anmälan. Det finns platser till dans, musik, teater samt bild och form.

Dags att anmäla sig till Kulturskolans kurser för våren. Foto: istockphotos

– Som elev på Kulturskolan får du uppleva mycket. Det är inte bara enskild undervisning utan vi jobbar ensembleinriktat vilket innebär att man, så fort det är möjligt, gör det man tycker är roligt tillsammans med andra. Detta gäller både i musik, dans, teater samt bild och form, säger Anders Johansson, chef på Kulturskolan.

Luciakonsert i Crusellhallen

Under året har Kulturskolans elever möjlighet att delta i olika aktiviteter och evenemang.

– Det som är så fantastiskt med Kulturskolan är att vi kopplar ihop utbildningen med att uppträda tillsammans på olika sätt. Ett exempel är att den 13 december gör vi tillsammans en spektakulär luciakonsert i Crusellhallen på Konsert och Kongress med Kulturskolans elever, säger Anders.

Den 10 december klockan 11.00 släpper Linköpings Kulturskola vårens kurser 2023.

Kulturskolan under våren

Den 6 maj är det en dag fylld av aktiviteter och uppträdanden från Kulturskolan både i centrum och öppet hus på Kulturskolan, Östgötagatan 15. Söndagen den 14 maj, bjuds på Kulturskolefestival för hela familjen i Friluftsmuseet Gamla Linköping. Mer information kommer komma under våren.

En ny kurs i pianospel på distans kommer att starta under våren.

Senast ändrad den 6 december 2022

Senaste nytt

Niklas Selander ny vd för Sankt Kors-koncernen
Det hände på fullmäktige i juni
Barnbadet på Tinnis är invigt – första steget mot ett nytt Tinnis
Malin Ljung blir ny näringslivsdirektör
Så här påverkar studentfirandet trafiken
Avgörande beslut för den nya centralstationen
Det hände på fullmäktige i maj
Eleven Heimir är skaparen av årets diamant