Hoppa till huvudinnehåll

Nytt wifi byggs vid Stångån

26 augusti 2020 | Stadsplanering & trafik
OBS! Detta är en arkiverad nyhet vilket kan innebära att informationen är inaktuell.
Linköpings kommun bygger ytterligare ett gratis wifi. I slutet av oktober ska det fungera att surfa vid Stångån mellan Tannefors sluss och Drottningbron.

I den första etappen – som blir klar i slutet av oktober 2020 – byggs det wifi från Tannefors sluss och fram till Drottningbron.

En bärande idé för att få Stångån att bli en tryggare plats har varit att skapa ett pärlband av lyse utmed ån. När dessa nya belysningsstolpar har satts upp så har de förberetts med antenner för wifi och i samband med att kajer och gångvägar restaurerats har det grävts ner tomrör för kabel.

Nästan klart

Nu återstår nästan bara att koppla ihop allt för att få ett fungerande trådlöst nätverk. Det är Utsikt bredband AB – ett dotterbolag till Tekniska verken – som ska sköta nätverket och det ska vara gratis att använda.

I slutet av oktober, när allt är klart, ska det sättas upp skyltar som anger var det trådlösa nätverket fungerar.

Båda sidor av ån

Nätverket ska täcka hela åns bredd plus ungefär 40 meter på vardera sida. Hela investeringskostnaden för ny belysning och wifi-nätverk uppskattas till cirka 4 miljoner kronor.

Efter oktober, när den första sträckan är igång, fortsätter arbetet från Drottningbron bort till Nykvarn på båda sidor om Stångån. Under kommande år ska även den delen förses med wifi.

Senast ändrad den 26 augusti 2020

Senaste nytt

Det hände på fullmäktige i maj
Eleven Heimir är skaparen av årets diamant
Linköpings klimatråd presenterar sin första rapport
Hela Östergötland gratulerar LiU på 50-årsdagen
Katarina Jonsson Bratu blir ny servicedirektör
Ny satsning ska bryta utanförskap i Skäggetorp
Så gick granskningen av kommunens konferenser
Krogar i kamp mot knarket
Det hände på fullmäktige i april