Hoppa till huvudinnehåll

Ökad närvaro efter skottlossning

6 augusti 2021 | Kommun & politik
OBS! Detta är en arkiverad nyhet vilket kan innebära att informationen är inaktuell.
Under torsdag kväll skedde en skottlossning i Berga centrum där två personer skadades. Linköpings kommun har aktiverat trygghetsskapande insatser i området.

Frivilliga resursgruppen på plats i Berga centrum. Foto: Foto: Leif Tollén

– Det som har hänt är fruktansvärt tragiskt. Från kommunens sida kraftsamlar vi nu tillsammans med lokala aktörer för att möta upp och skapa trygghet kring Berga, säger kommunstyrelsens ordförande Niklas Borg (M).

Med anledning av händelsen har Linköpings kommun aktiverat en trygghetspunkt utanför Berga Centrum som kommer att vara bemannad dagtid fram till måndag. Trygghetspunkten bemannas av Frivilliga resursgruppen (FRG). Även trygghetsvärdar från fastighetsägarna i området och kommunala ordningsvakter finns på plats.

– Vi har mycket resurser på plats i området samtidigt som vi för en löpande dialog med polisen, säger Niklas Johansson, säkerhetsenheten på Linköpings kommun.

Fältverksamheten, ungdomsverksamheten och socialtjänsten finns också närvarande för att skapa trygghet och dialog med framförallt de unga.

Senast ändrad den 6 augusti 2021

Senaste nytt

Nytt boende för framtidens arbetsliv
125 miljoner extra till välfärden – hamburgaren gör comeback i skolköken
Linköping satsar på klimatanpassning
Det hände på fullmäktige i mars
Alisa Basic blir ny samhällsbyggnadsdirektör
Linköpings kulturliv ska sättas på kartan
Utredningar inledda enligt lex Maria och lex Sarah
Det hände på fullmäktige i februari
Alternativ verklighet när kriget pågår utanför
Trend med färre bidragsberoende hushåll håller i sig