Hoppa till huvudinnehåll

Premiär för ytterligare en återbrukshall

24 oktober 2019 | Bygga, bo & miljö
OBS! Detta är en arkiverad nyhet vilket kan innebära att informationen är inaktuell.
Måndag den 28 oktober är det dags för ytterligare en återbrukshall att slå upp portarna i Linköping. Den nya hallen ligger på Malmen återvinningscentral.

Under våren har Tekniska verken byggt tre mottagningshallar för återbruk på återvinningscentralerna Gärstad, Malmen och Ullstämma. Den första hallen öppnade på Ullstämma den 10 oktober. Nu är det dags för Malmen.

Syftet med återbrukshallarna är att skapa bättre förutsättningar för ett cirkulärt, resurseffektivt samhälle där mer saker ska kunna återanvändas för att minska avfallsmängderna.

Bemanningen sker i samarbete med Linköpings kommun och skapar meningsfull sysselsättning för personer som står långt från arbetsmarknaden. Tekniska verken har anställt tre personer som kommer att jobba i mottagningshallarna.

Det som lämnas vid återbrukshallarna kommer att säljas eller skänkas vidare via lokala välgörenhetsorganisationers butiker och verksamheter. Ingen försäljning sker på återvinningscentralerna.

Den 25 november öppnar återbrukshallen på Gärstad.

Läs mer om återbrukshallarna i vår tidigare nyhet:

Senast ändrad den 24 oktober 2019

Senaste nytt

Nytt militärhistoriskt museum i Gamla Linköping
Så vill Linköpings kommun använda AI
Snart kommer sommar och sol - och Tinnis nya barnbad
Romernas nationaldag uppmärksammas
Efter besök i Ukraina: "Vi måste växla upp"
Nystartad fond ger klimatarbetet extra skjuts
Nytt boende för framtidens arbetsliv
125 miljoner extra till välfärden – hamburgaren gör comeback i skolköken
Linköping satsar på klimatanpassning
Det hände på fullmäktige i mars