Hoppa till huvudinnehåll

Direktsänd frågestund

6 maj 2020 | Covid-19
OBS! Detta är en arkiverad nyhet vilket kan innebära att informationen är inaktuell.
Hur är det med skyddsutrustning och varför får ungdomar inte fira studenten? Passa på att fråga om sådant du undrar över när det gäller Linköpings kommuns hantering av covid-19. Den 6 maj klockan 14:00 sänds en digital frågestund där företrädare för kommunen medverkar.

– Vi märker att det finns många frågor från Linköpingsborna om hur våra verksamheter påverkas av coronaviruset. Därför testar vi nu ett nytt koncept där allmänheten får möjlighet att ställa frågor direkt till ansvariga politiker och tjänstepersoner under en begränsad tid, säger kommunikationsdirektör Maria Ottosson.

Den digitala frågestunden kommer att direktsändas på den här webbsidan och kommunens Facebooksida den 6 maj mellan klockan 14:00 och 15:00.

Du kommer också att kunna skicka in dina frågor under sändningen, antingen via Facebook eller genom formuläret ovan. De frågor som inte hinner besvaras under programmet kommer att besvaras efteråt om du har angivit din e-post.

Senast ändrad den 6 maj 2020

Senaste nytt

Det hände på fullmäktige i maj
Eleven Heimir är skaparen av årets diamant
Linköpings klimatråd presenterar sin första rapport
Hela Östergötland gratulerar LiU på 50-årsdagen
Katarina Jonsson Bratu blir ny servicedirektör
Ny satsning ska bryta utanförskap i Skäggetorp
Så gick granskningen av kommunens konferenser
Krogar i kamp mot knarket
Det hände på fullmäktige i april