Hoppa till huvudinnehåll

Traditionsenligt studentfirande 2022

2 maj 2022 | Förskola & utbildning
OBS! Detta är en arkiverad nyhet vilket kan innebära att informationen är inaktuell.
I år blir det ett traditionsenligt studentfirande med utspring och kortege genom staden. Nu pågår planeringen av studentfirandet ute på de olika kommunala gymnasieskolorna.

Foto: Mostphotos


Det är cirka 25 skoldagar kvar till studenten och den 10 juni kommer omkring 2 350 studenter att springa ut för sista gången från sin gymnasieskola. 

- Studenterna är värda att hyllas efter alla år av studier. På alla våra gymnasieskolor arbetar nu skolledning och elevrådsrepresentanter tillsammans med planeringen inför årets studentfirande. Det blir ett traditionsenligt studentfirande där alla anhöriga är välkomna att ta emot sin student, säger Åsa Ridne, avdelningschef på Utbildningsförvaltningen. 

Studentkortege

Glädjetjut och jubel kommer att höras på stadens gator under studentdagen, då det återigen kommer att bli en studentkortege genom Linköpings innerstad.

Tidigare år

De senaste två åren har studentfirandet anpassats utifrån rådande restriktioner och utifrån Folkhälsomyndighetens rekommendationer under pandemin. Studentfirandet har genomförts i ett alternativt format med hänsyn och visad omtanke för varandra. Med luftiga utspring, som spreds ut under hela dagen, och med en begränsning på antalet deltagare som fick möta sin student. 

- Vi gläds nu över att återigen få öppna upp för ett mer traditionellt studentfirande, säger Åsa Ridne.


Läs mer om årets studentfirande och korteg här:

Senast ändrad den 2 maj 2022

Senaste nytt

Efter explosion i Vasastaden: kommunen ökar närvaron
Nu inleds rivningen av gamla simhallen
Ökad närvaro efter våldsbrott i Skäggetorp
Stort antal personuppgifter läckta i cyberattacken
Varje vecka tar någon livet av sig i Östergötland
Det hände på fullmäktige i augusti
Rätt till skolkort? Så reser du i början av terminen