Hoppa till huvudinnehåll

Sverigefinnarnas dag firas

20 februari 2020 | Kommun & politik
OBS! Detta är en arkiverad nyhet vilket kan innebära att informationen är inaktuell.
Måndagen den 24 februari firar Linköpings kommun Sverigefinnarnas dag i stadshuset. Utanför stadshuset vajar den Sverigefinska flaggan.

Linköpings kommun bjuder in till ett gemensamt firande av Sverigefinnarnas dag i Linköpings stadshus måndagen den 24 februari klockan 15.00. Borgmästare Lars Vikinge talar och hans tal översätts även till finska. Kommunen bjuder på tårta och det blir kanske en och annan finsk allsång.

Sverigefinnarnas dag började firas 2011 och från och med 2013 finns den som en officiell dag i den svenska almanackan. Syftet med Sverigefinnarnas dag är att synliggöra den sverigefinska minoritetens historia, språk och kultur som en del av det svenska kulturarvet.

Den sverigefinska minoriteten är den största av Sveriges nationella minoritetsgrupper och uppskattas till cirka 600 000 personer. I Linköpings kommun bor idag cirka 900 personer som är födda i Finland. 

Senast ändrad den 19 februari 2020

Senaste nytt

Så gick granskningen av kommunens konferenser
Krogar i kamp mot knarket
Det hände på fullmäktige i april
Linköping i topp när det gäller service till näringslivet
Näringslivsdirektör Louise Felldin väljer att sluta
Linköping leder vägen med AI-pilot för bygglov
Nytt militärhistoriskt museum i Gamla Linköping
Så vill Linköpings kommun använda AI
Snart kommer sommar och sol - och Tinnis nya barnbad