Hoppa till huvudinnehåll

Tinnis förlänger badsäsongen

14 augusti 2020 | Uppleva & göra
OBS! Detta är en arkiverad nyhet vilket kan innebära att informationen är inaktuell.
Tinnerbäcksbadet skulle egentligen ha stängt på söndag, 16 augusti. Nu meddelar Medley att de håller öppet även vecka 34. Orsaken är att det väntas vackert badväder.

– Det är mitt beslut. Jag tycker att vi kan bjuda på det, det är många gäster som kollat väderprognosen och frågat om vi kan ha öppet längre, säger anläggningschef Fredrik Zlatkovic.

Den sista veckan får dock lite andra öppettider. De skiljer sig från dag till dag vilket beror på hur anläggningen är bokad. Dessutom måste besökare till Tinnis använda simhallens ingång och omklädningsrum.

Att hålla öppet en extra vecka innebär att Medley får extra kostnader för uppvärmning och personal. Att endast ha en ingång öppen är ett sätt att begränsa kostnadsökningen.

Senast ändrad den 14 augusti 2020

Senaste nytt

Vad tycker du om skolan?
Lägst avgift i länet för samhällsviktiga tjänster
Berga stadsdelslekplats är klar – välkommen att leka och umgås!
Klartecken för över 80 nya småhus i Linköping
Höjd risk för fågelinfluensa
Bygglov blir enklare med nya lagen
Fler vuxna behövs för att hindra stöket
Ukrainas president på besök i Linköping
Det hände på fullmäktige i oktober