– Vår ambition för miljöfrågorna är precis lika hög som alltid. Linköping är och ska vara en klimat- och miljökommun i framkant. Det är glädjande att Linköping klättrar i rankingen, vilket motiverar att växla upp kommunens klimatarbete ytterligare. Nu fortsätter vi att starta och genomföra projekt som skyndar på klimatomställningen, säger Stefan Erikson (M), kommunalråd och ordförande i samhällsbyggnadsnämnden.
Några projekt som pågår i Linköpings kommun 2024:
– Som första kommun i Sverige har Linköping anställt en masshanterare för att främja den cirkulära ekonomin inom byggsektorn. Det för att säkerställa att alla hus noggrant inventeras innan de rivs så att lämpligt material sparas och kan återanvändas i stället för att kasta och köpa nytt.
– Linköping är en av Sveriges bästa cykelstäder. För att fortsätta vara det har utbyggnaden av cykelnätet fortsatt under 2024. Numera har vi 58 mil gång- och cykelväg i Linköping varav 13 mil sopsaltas under vinterhalvåret, något vi är bäst på i landet. 75 procent av kommunens invånare tycker att Linköping är en bra cykelstad. Det nationella snittet är 44 procent.
– Linköpings kommuns klimat- och energiprogram som gäller fram till 2045 har kompletterats med en handlingsplan. Vid en öppen dialog, där både tjänstemän och politiker från kommunen närvarade, fick alla kommuninvånare möjligheten att diskutera innehållet i handlingsplanen samt framföra synpunkter.
– Tekniska verkens byggnation av en ny sorteringsanläggning är i full gång. En viktig milstolpe för att minska de globala koldioxidutsläppen samt öka materialåtervinningen ytterligare för att bli ännu mer resurseffektiv. Anläggningen kommer att vara helt klar 2025 och blir den andra av sitt slag i Sverige.
– Sedan länge arbetar Linköpings kommun med gröna resplaner där kommunen samverkar med skolor och företag för att undanröja hinder för att gå och cykla till och från skolor och arbete. Under 2023 introducerades även ett nytt, digitalt kartverktyg där elever och föräldrar fått markera skolvägar och platser som behöver förbättras. Arbetet resulterade i en åtgärdslista som togs fram i dialog och sedan delades med föräldrar och elever.
– I kommunens största bostadsbolag, Stångåstaden, pågår ett projekt där hyresgästerna enbart betalar för varmvattnet de förbrukar. Målet är att spara energi och att tydliggöra den egna användningen för hyresgästerna. Något som blir enklare att förstå när vattenförbrukningen redovisas separat på hyresavin.
– Två år tidigare än väntat uppnådde Linköpings kommun målet om att fem procent av den el vi förbrukar kommer från solceller. Det ger oss en tredjeplats på listan över de kommuner som är bäst på solel i Sverige (2023). 2040 är målet att tjugo procent av kommunens förbrukning kommer från solceller.
– Många viktiga pollinatörer, som humlor och bin, är idag hotade. Linköpings kommun genomför och växlar löpande upp arbetet för att så in blommor som gynnar pollinerande insekter och skapa gynnsamma miljöer för humlor och bin. Kommunen har tagit fram en pollineringspolicy som är vägledande när parker och grönytor planeras i staden.