Hoppa till huvudinnehåll

Efter explosion i Vasastaden: kommunen ökar närvaron

11 september 2025 | Brottsförebyggande och trygghetsskapande
Under natten till torsdag inträffade en explosion i ett flerfamiljshus i Vasastaden. Kommunen ökar nu närvaron i stadsdelen.
Polisbilar

Fotot är en genrebild.

Texten uppdaterades den 11 september klockan 09.35

Fram till klockan 21.00 under torsdagen finns Frivilliga resursgruppen (FRG) på plats i Vasastaden för att möta allmänheten och besvara eventuella frågor.

Efter våldsbrottet i Skäggetorp som inträffade under tisdagen finns FRG även på plats i den stadsdelen. Närvaron i Skäggetorp fortsätter fram till och med söndag klockan 21.00.

Explosionen i Vasastaden skedde strax innan klockan 00.30 natten till torsdag. Inga personer kom till skada. Det finns inga kommunala verksamheter i närheten av platsen som påverkas av händelsen.

– Jag förstår den oro som många känner just nu. Våldet ska inte få styra vår vardag eller skapa rädsla i våra stadsdelar. Vi står tillsammans med de som drabbas och vi gör allt vi kan för att skapa trygghet, säger Kristina Edlund (S), kommunstyrelsens ordförande.

Senast ändrad den 11 september 2025

Senaste nytt

Rekordsommar på Tinnis – över 20 000 besökare
Vi håller samhället igång
Kommunen och Stångåstaden skapar radhus i Skäggetorp
Linköpingsbornas beredskap delvis på låg nivå
Efter cyberattacken: Var extra uppmärksam
Fritidskortet ger bidrag till barn och ungas aktiviteter
Nu inleds rivningen av gamla simhallen
Ökad närvaro efter våldsbrott i Skäggetorp