Hoppa till huvudinnehåll

Hög delaktighet när SFI för föräldralediga tar nästa steg

10 oktober 2024 | Förskola & utbildning
OBS! Detta är en arkiverad nyhet vilket kan innebära att informationen är inaktuell.
Genom att erbjuda SFI för föräldralediga får många fler, framför allt kvinnor, möjlighet till fortsatt språkutveckling. I Ryd är kurserna redan fyllda sedan uppstart hösten 2023. Nu öppnar SFI för föräldralediga i Berga och efterfrågan är stor.
Vesna och Sara står på en kullerstensgata. I bagrunden skymtar ST Lars kyrkotorn

Vesna Pavlovic och Sara Österhjelm arbetar med SFI för föräldralediga, en kurs som startade i Ryd men som nu utökas till Berga. Foto: Fanny Miles

– Vi fyllde platserna i Ryd väldigt snabbt och ville därför utöka. I Berga startade vi i september och klasserna blev fulla direkt, berättar Vesna Pavlovic, rektor på Linvux SFI.

Språksatsning sedan 2023

Under 2023 togs ett politiskt beslut om en ny språksatsning för föräldralediga i behov av SFI. Satsningen innebär att föräldralediga med barn upp till ett år kan läsa SFI under föräldraledigheten. Målet är att öka möjligheterna för mammor att ta sig igenom SFI och komma ut på arbetsmarknaden. Ryd var först ut där SFI för föräldralediga hålls i öppna förskolan/familjecentralens lokaler.

– Jag är väldigt glad att vi kan bygga ut den här satsningen efter framgången i Ryd. Att föräldralediga kan lära sig svenska samtidigt som barnen får utveckla sitt språk tillsammans med andra är en klockren kombination, säger Elias Aguirre (S), kommunalråd och ordförande i barn- och ungdomsnämnden.

Permanent satsning

Målgruppen finns och efterfrågan är stor. Därför är SFI för föräldralediga inget projekt utan en permanent satsning. Resultaten från Ryd är goda och en utveckling av verksamheten tycktes självklar. 

– Att kunna tala och förstå svenska är absolut nödvändigt för att vara anställningsbar, men även för att kunna vara delaktig i samhället. Att det nu finns möjlighet fortsätta utveckla språket även under en föräldraledighet där många annars går bakåt i språkkunskaper är ett viktigt steg för en bättre integration, säger Fredrik Lundén (M), ordförande i arbetsmarknadsnämnden. 

Tillgänglighet viktig

Sara Österhjelm är rektor för öppna förskolor och familjeprogram och den som bistår med lokaler. Tillsammans med Vesna Pavlovic ser hon bara fördelar med satsningen.

– Det är ingen kostnadsfråga för oss. Lokalerna och personalen finns, så detta handlar bara om att omfördela resurserna. Jag kan inte se en enda nackdel med att utöka platserna och erbjuda SFI under föräldraledigheten till fler. Vi vet sedan tidigare att mammorna har svårt att ta sig från ett område till ett annat, därför är det viktigt att vi finns i fler områden, säger Sara Österhjelm.

Mammor och barn tillsammans under lektionstid

Kurserna hålls dagtid i öppna förskolans lokaler medan ordinarie verksamhet pågår. Mammorna får ta med sig sina barn till lektionerna och när lektionen är slut får mamma och barn möjlighet att socialisera med övriga deltagare på öppna förskolan. Det pratas, diskuteras, leks och skrattas.

– Det är också positivt att familjerna får vara i verksamheten då en tidig förskolestart för barn är viktig för barnens språkutveckling, säger Sara Österhjelm.

– Vi ser goda resultat i språkutveckling eftersom mammorna fortsätter sin kurs utan avbrott. Detta återspeglas i nationella proven som också visar goda resultat. Samtidigt lär de känna varandra vilket stärker deras sammanhang. Kvinnorna är där, de dyker upp och vill inte gå därifrån. De vill ta sig igenom SFI snabbt och komma ut på arbetsmarknaden, det är ett tydligt mål hos många och en tydlig indikation på att vi är på väg åt rätt håll, säger Vesna Pavlovic.

Interiör Berga öppna förskola

Kurserna hålls i öppna förskolans lokaler i Berga. 

Samverkan med BVC

Utöver samverkan inom kommunens förvaltningar har Sara och Vesna ett nära samarbete med BVC som är en viktig ingång för att hitta målgruppen. En processtödjare är med och upplyser under introduktion för nyanlända och under rektorsmöten delas information mellan verksamheter. Men den främsta kommunikationskanalen är deltagarna själva.

– Kvinnorna pratar gott om verksamheten och upplägget och ordet sprids. SFI är frivilligtoch de som vill komma hit kommer, bevisligen är de många eftersom vi har kö till kurserna, säger Vesna Pavlovic.

Förhoppningen framåt är att erbjuda SFI för föräldralediga på ännu fler platser.

Text: Fanny Miles

Senast ändrad den 10 oktober 2024

Senaste nytt

Åsa Hedin blir ny kommunikationsdirektör
Linköpings kommun bland de tre bästa på klimatanpassning
Förslag på ny avfallstaxa
Niklas Selander ny vd för Sankt Kors-koncernen
Det hände på fullmäktige i juni
Barnbadet på Tinnis är invigt – första steget mot ett nytt Tinnis
Malin Ljung blir ny näringslivsdirektör
Så här påverkar studentfirandet trafiken