Hoppa till huvudinnehåll

Kraftig minskning av hyrsjuksköterskor inom äldreomsorgen

6 mars 2025 | Pressmeddelande från Linköpings kommun
Antalet hyrsjuksköterskor i Linköpings kommun har minskat kraftigt under mandatperioden samtidigt som antalet sjuksköterskor inom äldreomsorgen har blivit fler. För två år sedan var 43 av 77 årsarbetare inhyrda av bemanningsföretag. Idag är siffran endast 5,5 av 82.

Allra mest beroende av hyrsjuksköterskor var kommunens vårdboenden. Vid årsskiftet 2022/2023 var 25 av 32 årsarbetare inhyrda. Nu är endast fyra av 37 årsarbetare inhyrda medan resterande är anställda av Linköpings kommun. 

– Det är mycket positivt att vi nästan helt fasat ut beroendet av inhyrd personal – samtidigt som vi har kunnat öka antalet sjuksköterskor. Inom den kommunala sjukvården ska äldre få möta samma sjuksköterska så långt det är möjligt. Det ger både ökad trygghet och högre kvalitet, säger Jonatan Hermansson (S), vård- och äldreomsorgsnämndens ordförande.

Förutom att leda till bättre kvalitet innebär utfasningen av hyrsjuksköterskor kraftigt minskade kostnader på dryga 36 miljoner kronor på årsbasis i jämförelse med årsskiftet 2022/2023. Den tidigare merkostnaden för inhyrd personal, utöver för att täcka vid sjukdom eller i semestertider, är inget som verksamheten haft finansiering för.

– Rent krasst hade vi tvingats till besparingar om vi inte hade lyckats minska andelen inhyrd personal. Tack vare konkurrenskraftiga löner, möjlighet att vidareutbilda sig på tio procent av arbetstid med bibehållen lön och ökad bemanning har många av de inhyrda sjuksköterskorna istället tagit jobb i kommunen, avslutar Jonatan Hermansson (S).

Senast uppdaterad den 6 mars 2025