Hoppa till huvudinnehåll

Nu testas arbetsgivarintyg i förskolan

23 september 2025 | Pressmeddelande från Linköpings kommun
I slutet av september genomför Linköpings kommun en pilotstudie där föräldrar med barn placerade på kommunala förskolor i Malmslätt ska lämna in arbetsgivar- eller studieintyg.

Syftet med pilotstudien är att säkerställa att barnen har rätt till sin plats, att föräldraavgiften är korrekt och att barnens inlämnade schematider stämmer överens med när de har rätt att vara på förskolan. Faller försöket väl ut blir troligtvis nästa steg att införa arbetsgivar- och studieintyg i hela kommunen.   
– För att personalen ska kunna göra så mycket nytta som möjligt är det viktigt att vi vet när barnen kommer vara på plats på förskolan. Genom att bli tydligare med att man behöver visa vilka tider man har behov av tillsyn hoppas vi att fler vårdnadshavare tänker till så att rätt scheman är inrapporterade, säger Elias Aguirre (S), kommunalråd och ordförande i barn- och ungdomsnämnden.  
 
Kriterierna för en placering på förskolan är att barnet är där under vårdnadshavarens arbets- eller studietid inklusive restid.     

– Genom piloten vill vi också se att tiderna stämmer överens med tiden som barnen faktiskt är på förskolan. På så sätt kan vi planera bemanningen på bästa sätt så barnen får en bra utbildning och medarbetarna en god arbetsmiljö varje dag, säger Helén Petersson, avdelningschef förskola. 

Pilotstudien medför inga nya arbetsuppgifter för chefer och personal i förskolan. All hantering av intygen sker centralt. Resultatet kommer att följas upp våren 2026 i barn- och ungdomsnämnden.  

– Vi kommer följa försöket med arbetsintyg den närmaste tiden och breddinföra det i hela kommunen om det blir lyckat, avslutar Elias Aguirre.  

Kontakt

Elias Aguirre (S)
Ordförande barn- och ungdomsnämnden, kommunalråd
Tel: 0725-84 73 10
[email protected]

Helén Petersson
Avdelningschef förskola
Tel: 013-26 37 94

Senast uppdaterad den 23 september 2025