Genom att tillfälligt stärka studieförbundens ekonomiska förutsättningar hoppas S-M-styret att de ska nå ut bredare, däribland till äldre, samt till fler delar av kommunen med fokus på landsbygden. En uttalad politisk ambition är att så många som möjligt ska kunna ta del av kulturlivet i Linköping.
– Studieförbunden är en viktig del av Linköpings kulturliv. De har en folklig förankring och bidrar till fina kultur- och fritidsaktiviteter men också till vår demokrati, säger Lotta Bäckman (S), ordförande i kultur- och fritidsnämnden.
Studieförbundens verksamhet utgår från studiecirklar men även arrangemang som konserter, föreläsningar och utställningar. De arbetar med att nå grupper som äldre samt prioriterar lokal närvaro i stadsdelar och på landsbygd.
Medlen betalas ut till Bildningsförbundet Östergötland som får i uppdrag att fördela bidraget till studieförbunden. Beslutet fattas på kultur- och fritidsnämndens sammanträde 20 november. Pengarna tas från 2025 års resursmedel.