Gå till startsidan

Innerstaden - Badhusgatan och St Larsgatan

Befintliga byggnader inom kvarteret vid Badhusgatan och St Larsgatan kan byggas på med två till tre våningar. Detaljplanen gör det även möjligt att använda befintlig bebyggelse på fler sätt än tidigare.

Vad ska hända?

Detaljplanen innebär att några befintliga byggnader inom kvarteret vid Badhusgatan och St Larsgatan kan byggas på med två till tre våningar. Tillbyggnaden kan göras ovanpå de två byggnaderna som idag är i en våning inom Badhuset 5. Den nya detaljplanen gör det även möjligt att bygga på och till befintlig byggnader inom Badhuset 14.

Detaljplanen gör det även möjligt att använda befintlig bebyggelse på fler sätt än tidigare - gymnasieskola, vuxenutbildning, bostäder, kontor och centrum.

Detaljplanen skyddar också kulturhistoriskt värdefulla byggnader från rivning och förvanskning.

3D-illustration som visar förslag på utformning av påbyggnader och tillbyggnader inom fastigheten Badhuset 14 med fågelvy från Badhusgatan.

3D-illustration som visar förslag på utformning av påbyggnader och tillbyggnader inom fastigheten Badhuset 14 med fågelvy från Badhusgatan. Framtagen av Sonark Arkitektkontor AB.

Fotomontage med 3D-illustration som visar två olika förslag på utformning av påbyggnad inom fastigheten Badhuset 5 med vy från Badhusgatan.

Fotomontage med 3D-illustration som visar två olika förslag på utformning av påbyggnad inom fastigheten Badhuset 5 med vy från Badhusgatan. Framtagen av Sonark Arkitektkontor AB.

Vilka gör detta?

NTM fastigheter äger Badhuset 14. Vasaparken äger Badhuset 5. Vid frågor om byggnationen - kontakta fastighetsägarna.

När görs detta?

För mer information om tidplanen - kontakta fastighetsägarna.

Process

Samhällsbyggnadsnämnden antog detaljplanen den 24 januari 2024. Detaljplanen fick laga kraft 23 februari 2024.

Bild som visar processen för när en detaljplan tas fram. Bild på symbolen för paragraf, §. Under finns texten laga kraft.

Laga kraft

Detaljplanen eller områdesbestämmelserna får laga kraft tidigast tre veckor efter att beslutet om antagande har tillkännagetts på kommunens anslagstavla. Att detaljplanen eller områdesbestämmelserna får laga kraft innebär att den/de gäller tills den/de upphävs eller ändras.

Vill du veta mer?

Lär dig mer om stadsutvecklingsprocessens alla delar.

Stadsutvecklingsprocessen

Stadskärnans utveckling

Linköpings kommun vill säkerställa att vår stadskärna har goda förutsättningar för att möta framtida behov vad gäller innehåll och miljöer. Mycket är på gång i stadskärnan, här kan du läsa mer om pågående projekt.

Den livsvänliga innerstaden

Inriktning för framtidens utveckling

Behöver du hjälp?

Kontakt Linköping kan guida dig

Kontakt Linköping

Linköpings kommuns medborgarservice

Telefon:013-20 60 00
Telefontid:Vardagar 07.30-17.00
Senast uppdaterad: