Gå till startsidan

Ek som minnesgåva

Du som privatperson eller förening kan plantera en ek som minnesgåva i Linköping - ekarnas stad. Uppmärksamma dop, vigsel, födelsedagar eller andra högtidsdagar med denna åtgärd som kommer förgylla staden under många år.

En man står med en spade och har planterat ett ekträd.

Bengt Schön planterade den första minneseken i Linköping.

Plantering hösten 2026

Minnesekarna kommer vid nästa planteringstillfälle att planteras i Tinnerö eklandskap. Ekarna planteras gemensamt på eftermiddagen den 30 oktober 2026. Alla som köpt en minnesek inbjuds till planteringen och kan delta om så önskas. En mindre minnestavla sätts upp på platsen och vi kan ta fram ett gåvobevis om eken ska ges som gåva. Eken som planteras är cirka två meter hög och kommunen kommer att sköta den som ett evighetsträd. Kostnaden för eken är 2 000 kronor.

Använd formuläret Synpunkt, felanmälan eller fråga om du vill beställa en minnesek. I beställningen ska namn, adress och personnummer på beställaren anges. Skicka även med förslag på text till minnesplaketten och om ni önskar ett gåvobevis.

Höstens plantering av minnesekar är fulltecknad men det går bra att beställa för plantering hösten 2027.

Senast uppdaterad: