Hoppa till huvudinnehåll

Information om förskolan Ådalagatan 2/ 14

8 juni 2019 | Förskola & utbildning
OBS! Detta är en arkiverad nyhet vilket kan innebära att informationen är inaktuell.
Under måndagen har Linköpings kommun lyckats lösa förskoleplats till alla de barn som har sin förskoleplacering på Ådalagatan 2/14. Berörda vårdnadshavare får via mail information om placering under måndag eftermiddag.

Bedömningen har gjorts utifrån ett barnperspektiv. Det innebär att barnen delas upp i två grupper. Ordinarie personal följer med dessa två barngrupper till de tillfälliga förskolelokalerna. Beslutet togs för att verksamheten ska bli så lik den ordinarie förskolan som möjligt, även om platsen blir en annan.

Beslutet om tillfälliga verksamhetslokaler var en nödvändighet, eftersom de ordinarie lokalerna på förskolan Ådalagatan 2/14 tillsvidare ingår i polisens avspärrningar. Detta med anledning av den explosion som inträffade i centrala Linköping under fredagen 7/6.

Kontaktpersoner

Annika Bladh, förskolechef, 013-29 46 24
Therese Jönsson, biträdande förskolechef, 013-26 27 34

Senast ändrad den 10 juni 2019

Senaste nytt

Vad tycker du om skolan?
Lägst avgift i länet för samhällsviktiga tjänster
Berga stadsdelslekplats är klar – välkommen att leka och umgås!
Klartecken för över 80 nya småhus i Linköping
Höjd risk för fågelinfluensa
Bygglov blir enklare med nya lagen
Fler vuxna behövs för att hindra stöket
Ukrainas president på besök i Linköping
Det hände på fullmäktige i oktober